Česká pošta prodala bývalou pobočku v centru Olomouce za 130,5 milionu korun

Vložil
ČTK
12.06.2024 18:30
Olomouc


Olomouc - Česká pošta (ČP) prodala v elektronické aukci svoji bývalou pobočku na Horním náměstí v historickém centru Olomouce za 130,5 milionu korun. Majitel nemovitosti bude zveřejněn po zápisu do katastru nemovitostí. Minimální cenu nemovitosti v centru Olomouce stanovil znalecký posudek na 130 milionů korun. Do elektronické aukce se přihlásilo několik zájemců. ČTK to dnes řekl mluvčí ČP Ivo Vysoudil. Pobočka na Horním náměstí byla na seznamu pracovišť, která loni ČP zrušila.


Budova bývalé pošty na Horním náměstí má osm podlaží a její součástí je pozemek o výměře 1101 metrů čtverečních. V horních podlažích je několik bytů. "V prodané nemovitosti je část prostor pronajata formou nájemní smlouvy, kde práva a povinnosti přechází na nového majitele. Nyní bude po vypořádání kupní ceny uzavřena kupní smlouva a proveden vklad do katastru nemovitostí," uvedl ředitel divize sdílené služby ČP Ondřej Škorpil.

Nemovitost stojí v historickém centru, takže její případná rekonstrukce vyžaduje souhlas památkářů. O pobočku na Horním náměstí se dříve zajímala radnice. Podle primátorova náměstka Otakara Štěpána Bačáka (spOLečně) tam ale ČP nehodlala mít pobočku ani v režimu Pošta Partner, takže tato nemovitost v centru Olomouce už pro město není tak zajímavá.

Radnice nyní zaměřila svoji pozornost na rozlehlou poštovní budovu v Ladově ulici v Olomouci-Hejčíně, kterou chce ČP také prodat v elektronické aukci. Vyvolávací cena areálu s pozemky zabírajícími plochu bezmála 13.000 metrů čtverečních je 119 milionů. Na plánovaný nákup a rekonstrukci pobočky v Ladově ulici chce radnice použít polovinu ze schváleného investičního úvěru 400 milionů korun.

V posledních měsících ČP prodává nemovitosti po celé zemi, důvodem je podle Vysoudila snaha o stabilizaci hospodaření podniku před jeho transformací. Dosud se ČP podařilo prodat osm nemovitostí, a to v Olomouci, Berouně, Svitavách, Českých Budějovicích, Táboře, Litvínově, Plzni a Frýdku-Místku. "Prodej probíhá u dalších 19 nemovitostí a v nejbližší době budou k prodeji nabídnuty i další nemovitosti," uvedl Vysoudil.

Vedení ČP už stanovilo termíny elektronických aukcí dalších několika budov, jejichž minimální nabídková cena přesahuje 100 milionů korun. Dražit se bude například budova ČP v Poštovní ulici v Ostravě, nemovitost v ulici K Cihelně v Praze 9 či poštovní areál v Ostravě v ulici Sládkova.

Pošta kvůli úsporám v polovině loňského roku zrušila 300 z 3200 poboček a propustila 1500 lidí. Olomouc loni na konci června přišla o sedm poštovních poboček, což je polovina jejich původního počtu. Radnice nesouhlasila s rušením poboček na Horním náměstí a v Holici, obávala se zhoršení dostupnosti služeb. Pobočka pošty na Horním náměstí byla hojně navštěvovaná a měla bezbariérový přístup.
0 komentářů
přidat komentář