Česká pojišťovna slíbila 50 milionů na Karlův most, dala pět

Vložil
ČTK
28.05.2006 21:00
Praha

Praha - Česká pojišťovna přislíbila hlavnímu městu před pěti lety 50 milionů korun na opravu Karlova mostu pod podmínkou, že jí Praha prodá První městskou banku. Informovala o tom dnes Česká televize. Česká pojišťovna banku v roce 2002 získala, své slovo podle televize ale nedodržela. Rozsáhlé opravy mostu mají začít na podzim.

Podle ČT dostal pražský primátor v  roce 2001 dopis, v němž tehdejší člen představenstva Jan Blažko mimo jiné napsal, že pojišťovna zformulovala na podporu své nabídky vstřícný krok - rozhodla založit nadaci pro rekonstrukci Karlova mostu a vložit do ní 50 milionů v případě úspěšné účasti ve výběrovém řízení.
Česká pojišťovna městskou banku koupila a porazila tak další dva uchazeče. Do nadačního fondu Karlův most ale vložila pouze desetinu slíbené částky - pět milionů korun, uvedla ČT.
Mluvčí pojišťovny to vysvětlil tím, že nebyla dosud seznámena s  projektem opravy Karlova mostu, který by zaštítili odborníci a který by tím pádem také garantoval, že finanční prostředky ze soukromých i veřejných peněz budou účelně vynaloženy.
Televize uvedla, že o podmínce účelnosti projektu se v písemném slibu pojišťovny vůbec nemluvilo. Slib může podle oslovených právníků údajně město vymáhat. Současný pražský primátor Pavel Bém se k případu nechtěl vyjádřit. Jeho předchůdce Jan Kasl si na závazek pojišťovny pamatuje a ČT ho potvrdil.
Karlův most se naposledy rekonstruoval na přelomu 60. a 70. let minulého století, o nutnosti most znovu opravit se mluví minimálně od roku 1996, připomněla ČT.
0 komentářů
přidat komentář

Související články