Certifikáty inspektorů budou přezkoumávat nejprve stavební úřady

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
20.09.2012 17:50
Brno

Brno - Certifikáty autorizovaných inspektorů budou přezkoumávat nejprve stavební úřady, poté mohou případné spory řešit správní soudy. Vyplývá to z nového rozhodnutí zvláštního senátu složeného ze soudců Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu (NSS). Dosud přitom NSS razil jiný právní názor, podle kterého certifikáty řešily rovnou soudy. Kritizovaný hobbymarket v  Brně-Ivanovicích se díky novému pohledu na certifikáty možná otevře zákazníkům.
     
Zvláštní senát se sice konkrétně zabýval sporem souvisejícím s  Vědeckotechnickým parkem Roztoky, ale nově stanovená pravidla se dotknou také dalších případů, třeba právě hobbymarketu Bauhaus. Obchod je dokončený, ale kvůli předběžnému opatření Městského soudu v Praze nemohl otevřít. Nyní městský soud žalobu proti certifikátu zřejmě odmítne, čímž pozbude platnost i předběžné opatření.
      Spor o Bauhaus se vrátí na stůl pracovníků ivanovického stavebního úřadu. Protesty tím ale neskončí. "Všechno je zpět na začátku. Bude to déle trvat, bude nás to stát znovu mnoho úsilí," řekla dnes ČTK zástupkyně občanského sdružení Klidné Ivanovice Michaela Thomisová. Aktivisté tvrdí, že hobbymarket zatíží městskou část hlukem a dopravou, certifikát považují za nezákonný.
      Podle aktivistů je nešťastné, že soudy opakovaně mění názor na to, jak se mají lidé bránit proti certifikátům. "Účinná obrana práv a dodržování zákonů je tak ohrožena. Pro ivanovické obyvatele a obyvatelky to může nyní znamenat, že do Bauhausu vedle jejich domů začnou - alespoň na čas - jezdit kamiony a stovky aut," uvedl Jiří Koželouh z hnutí Nesehnutí. "Uděláme vše pro to, abychom co nejdřív otevřeli," řekl České televizi ředitel společnosti Bauhaus ČR Aleš Pacal.
      Stavební úřad musí rozhodnout, zda autorizovaný inspektor povolil stavbu v souladu s předpisy. Pokud dospěje k závěru, že certifikát je nezákonný, vydá rozhodnutí o tom, že stavebníkovi nevzniklo právo provést stavbu. Poté úřady mohou teoreticky žádat zjednání nápravy či odstranění stavby. Ať už stavební úřad rozhodne jakkoliv, nebude ve sporu poslední instancí. Protestujícím i stavebníkovi zůstanou další možnosti obrany.
      "Proti výsledku řízení, jehož zahájení není omezeno žádnou lhůtou, je dále možné se odvolat a případně následně podat žalobu ve správním soudnictví," uvedl NSS v tiskové zprávě.
      Institut autorizovaného inspektora zavedl nový stavební zákon. Inspektor smí vydat certifikát, který fakticky nahrazuje stavební povolení. Stavebník se tak může vyhnout mnohdy zdlouhavému a pracnému stavebnímu řízení. Zákonodárci předpokládali, že inspektoři budou povolovat hlavně stavby, proti nimž nikdo neprotestuje. Certifikát ale využil také třeba investor hobbymarketu, proti kterému několik let bojovalo mnoho obyvatel Ivanovic i ekologických aktivistů.
      Dlouho nebylo jasné, kdo a jak smí certifikáty přezkoumávat. Jasno do toho vnesl až zvláštní senát pro rozhodování kompetenčních sporů. Soudci zároveň kritizovali právní úpravu certifikátů. V  Poslanecké sněmovně čeká na projednání novela stavebního zákona, která podle zvláštního senátu přináší podstatné změny a poskytuje opomenutým účastníkům řízení větší garance jejich práv.
0 komentářů
přidat komentář

Související články