Cenu Jindřicha Chalupeckého dostala Kateřina Šedá

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
11.11.2005 11:05
Praha

PRAHA - Cenu Jindřicha Chalupeckého za rok 2005 dnes v rezidenci pražského primátora dostala sedmadvacetiletá brněnská autorka Kateřina Šedá. Stala se šestnáctým laureátem ceny pro mladé umělce do 35 let, udělované společností pojmenovanou po slavném českém teoretikovi umění. V patnáctileté historii ceny je Šedá po Kateřině Vincourové a Markétě Othové teprve třetí její ženskou držitelkou.
Do letošního finále soutěže se dostali ještě Zbyněk Baladrán, Josef Bolf, Jakub Hošek, Alena Kotzmannová a Jan Šerých. Laureát Chalupeckého ceny získává šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku, 100.000 korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu a šek na 50.000 korun od sponzora.
Práce Šedé mají silný sociologický aspekt. Porota ji do finále nominovala za "nasazení při provádění konceptuálních myšlenek ve spolupráci s venkovskými obyvateli, které pro své umění nezneužívá, ale naopak v nich posiluje pocit soudržnosti". Předsedkyně poroty Milena Kalinovská při udílení ceny zdůraznila velmi lokální charakter projektu, který však je mezinárodně srozumitelný. Práce se také podle poroty vyznačuje velkým respektem a pochopením základních lidských hodnot.
Šedá do svých projektů zapojuje stovky lidí. Nejznámější je její projekt, pro který přesvědčila tři stovky obyvatel jihomoravské vsi Ponětovice. Vesničané se pak jednu sobotu po celý den zabývali stejnými činnostmi. Režim dne sestavila Šedá podle dotazníků, které dříve Ponětovičtí vyplnili. Vyšlo totiž najevo, že všichni dělají o sobotách téměř to samé.
Na výstavě finalistů prezentuje práci nazvanou Je to jedno věnovanou výzkumu života své babičky. Pětasedmdesátiletou rezignovanou ženu přiměla vzpomínat na její život. Práci, která jí vyplňovala velkou část života, zaznamenala pomocí kreseb, které Šedá spolu s dlouhým rozhovorem s babičkou zveřejnila v galerii.
Šedá absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Kokolii. Za své práce získala již několik ocenění, mimo jiné vývojový grant sdružení Tranzit či letos poprvé udílenou Esselovu cenu.
Práce vítěze i dalších pěti finalistů mohou zájemci vidět na výstavě Finále 2005, která v Městské knihovně potrvá do 15. ledna. Současně se divákům představují mladí tvůrci z Chorvatska, Kosova, Makedonie, Slovenska a Srbska a Černé Hory, kde se udílejí obdobná ocenění inspirovaná příkladem Chalupeckého ceny.
Pořadatelé dnes jako poděkování za založení dnes již tradiční ceny předali diplom vdově po jednom z jejich iniciátorů, básníkovi Jiřím Kolářovi. Dalšími iniciátory ceny byli Theodor Pištěk a Václav Havel.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
AVU successful
Pavel Nasadil
12.11.05 02:56
pozdrav
Petr
13.02.06 02:00
zobrazit všechny komentáře

Související články