Centrum architektury v hradeckém kraji začne provoz ve výstavní sezoně 2023/24

Vložil
ČTK
14.03.2023 18:45
Hradec Králové

Hradec Králové – Centrum architektury v Královéhradeckém kraji zahájí provoz ve výstavní sezóně 2023/2024. Novou instituci zakládají Královéhradecký kraj a Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové. Cílem centra bude podpora rozvoje kvalitní architektury a urbanismu v návaznosti na kvalitu života obyvatel v kraji v kontextu dopadů klimatických změn. ČTK o tom dnes informovalo hejtmanství. Na konci února bylo vyhlášeno výběrové řízení pro ženy a muže na pozici vedoucího pracoviště s uzávěrkou prvního kola 16. dubna 2023.


"Vedoucí centra nastoupí začátkem září a pilotní část by měla být zahájena na podzim letošního roku. Současně bude ustanovena Programová rada, poradní orgán pro formování dramaturgie a koncepce činnosti centra," uvedl Lukáš Vaníček z tiskového oddělení kraje.

Realizační tým Centra architektury by se měl v následujících letech postupně rozšiřovat, a to o pozici produkčního a metodika.

"Prostřednictvím Centra architektury chceme podporovat a propagovat kvalitní architekturu a nastavit systém metodické podpory pro všechny města i obce v regionu. V tomto úsilí chceme také úzce spolupracovat s Českou komorou architektů, s níž jsme na začátku roku uzavřeli memorandum," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Mezi hlavní metodické aktivity centra bude patřit analýza současného stavu investovaní v kraji vzhledem k rozvoji kvalitního urbanismu, architektury a veřejného prostoru. Na základě těchto získaných poznatků z regionu a analýz metodik a příkladů dobré praxe z tuzemska i zahraničí vytvoří pracovníci centra krajský architektonický manuál, s jehož pomocí budou moci kvalitní architekturu v kraji snadněji rozvíjet a propagovat, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

Centrum architektury, které bude fungovat pod záštitou hradecké GMU, se bude také podílet na průzkumu urbanisticko-architektonického dědictví, bude koordinovat výstavy, prezentace, diskuse, semináře a do témat zařadí i propagaci urbanistického a architektonického dědictví.

"Už samotné složení odborné výběrové komise představuje vysokou motivaci Královéhradeckého kraje rozvíjet urbánní prostor a kvalitu života v našem kraji. Z naší analýzy vychází, že se jedná o velice unikátní a pilotní projekt v rámci České republiky," uvedl ředitel hradecké GMU František Zachoval.
0 komentářů
přidat komentář

Související články