Bývalá Živnobanka v Prostějově se stala kulturní památkou

Vložil
ČTK
07.09.2010 23:30
Prostějov

Osvald Polívka

Prostějov - Budova někdejší prostějovské Živnobanky byla prohlášena památkou. Secesní stavbu ze začátku 20. století na seznam zařadilo ministerstvo kultury. Budova se nachází na centrálním prostějovském náměstí v těsné blízkosti radnice a patří k důležitým dominantám městské památkové zóny. ČTK o tom dnes informovala mluvčí města Jana Gáborová.

    Živnobanka podala žádost o stavební povolení na stavbu nové bankovní budovy v Prostějově v roce 1912. Projektantem poschoďového domu byl pražský architekt Osvald Polívka, v té době známý a zkušený autor sídel finančních ústavů.
    "Pro Osvalda Polívku bylo charakteristické používání historizujících prvků, avšak ani secese mu nebyla cizí. Jako projektant kladl důraz na celkové vyznění objektu, proto pro dekoraci staveb využíval služeb předních umělců," uvedl Vlastimil Rudolf z oddělení památkové péče prostějovského městského úřadu.
    Průčelí domu do náměstí T. G. Masaryka dominuje vyložený střední arkýř a nad výraznou korunní římsou je dům zakončen bohatě profilovaným štítem se sochařskou výzdobou. Křídlo v sousední Kravařově ulici bylo původně zadním traktem starší budovy, která byla do novostavby začleněna.
    Bankovní pobočka v budově sídlila do začátku 50. let, kdy byly její kanceláře přestavěny na byty. Celé přízemí, jak do Kravařovy ulice, tak do náměstí T. G. Masaryka, dodnes slouží k obchodním účelům. Nyní patří budova bývalé Živnobanky městu, které ji po roce 2000 nechalo zrekonstruovat.
0 komentářů
přidat komentář