Buštěhradský zámek zatím není kompletně opravený, město hledá vhodný grant

Vložil
ČTK
03.01.2022 08:00
Buštěhrad - Buštěhradský zámek zatím není kompletně opravený, město hledá vhodný grant. Dotačních výzev na rozsáhlejší rekonstrukce památek není dostatek, jednou z možností jsou i granty na vzdělávací zařízení. Nedávno město získalo od Středočeského kraje dotaci na menší průzkum a úpravy jedné z částí zámku, uvedla na dotaz ČTK starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.


"V příštím roce se budou provádět nějaké průzkumy a drobnější stavební práce nad infocentrem v místnosti, kde se našly nástěnné malby," uvedla Javorčeková.

Velká část zámeckých prostor už je opravená, ale na rekonstrukci stále čeká východní křídlo. Buštěhrad zde plánoval mimo jiné pobočku praktické školy a pedagogicko-psychologické poradny, avšak ani v tomto případě neuspěl s žádostí o grant. V západním křídle funguje buštěhradský městský úřad, zámecké prostory slouží též infocentru, jsou zde i kanceláře.

Středočeský kraj městu v roce 2017 bezúplatně převedl zpět část, kterou na něj město převedlo v roce 2010. Celý zámek tedy Buštěhradu patří téměř pět let.

Barokní zámek s klasicistní kaplí je nejvýznamnější památkou Buštěhradu. Podle dřívějších plánů zde mělo vzniknout reprezentační krajské sídlo, z čehož nakonec sešlo. Objekt je známý z korupční kauzy někdejšího hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Vrchní soud uznal jeho vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici. V této takzvané první větvi kauzy si Rath vyslechl sedmiletý trest vězení a dostal desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU.

Městský soud v Brně loni v listopadu rozhodl o podmíněném propuštění Ratha z vězení s délkou zkušební doby sedm let a také o dohledu probační a mediační služby. Na svobodu se ale Rath zatím nedostal, státní zástupkyně proti usnesení podala stížnost, není tedy pravomocné. Věc projedná brněnský krajský soud.
0 komentářů
přidat komentář

Související články