Bulhaři ostře protestovali proti české výzdobě v EU

Vložil
ČTK
13.01.2009 18:55
Liberec

Brusel/Sofia/Praha - Český velvyslanec v Bulharsku Martin Klepetko byl dnes pozván k naléhavé schůzce na bulharské ministerstvo zahraničí, kde mu byl tlumočen "ostrý protest" bulharské strany proti výzdobě českého předsednictví v Radě EU v Bruselu. Na mapě Bulharska, která je součástí kontroverzního uměleckého projektu, je totiž vyobrazen turecký záchod. V Bruselu toto pojetí ostře kritizovalo také bulharské stálé zastoupení při Evropské unii.
    Velvyslanec ČTK řekl, že šéf příslušného teritoriálního odboru bulharského ministerstva vyjádřil "velké rozhořčení" nad způsobem, jakým je Bulharsko v projektu prezentováno. "Ostrý protest" byl vyjádřen ústní, nikoli písemnou formou. Šéf odboru také podle Klepetka avizoval další protestní kroky Bulharska jak v Bruselu, tak v Praze.
    Podle české diplomacie měl velvyslanec vysvětlit, že jde o umělecké dílo. "A jakkoli je svérázné, jeho základem je humor, nikoli zlý úmysl," řekla v Praze ČTK před Klepetkovou schůzkou mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
    Velvyslanec ČTK řekl, že argumentoval tím, že základní myšlenkou celého projektu bylo vysmívat se bariérám v myslích lidí, ale dodal, že "je jasné, že v  této chvíli tato argumentace nepomůže". Bulharskou stranu odkázal na předpokládané oficiální stanovisko českých míst. Připustil ovšem, že "je těžko se od toho úplně distancovat, když je to oficiální prezentace" českého předsednictví.
    Martin Klepetko však prohlásil, že "pevně věří", že incident nebude mít vliv na česko-bulharské vztahy, "aspoň tak nám to bylo řečeno". V Bulharsku v této chvíli nic dalšího ze strany úřadů nepředpokládá, čeká prý jen, že mu budou volat desítky bulharských novinářů, jak se to už děje.
    Mluvčí bulharského zastoupení v Bruselu Betina Jotevová označila vyobrazení tureckého záchoda na mapě Bulharska za velmi urážlivé. Sama prý už vyjádřila nesouhlas českým diplomatům a ještě dnes by ambasáda měla českému stálému zastoupení odeslat i oficiální protestní nótu.
    Jotevová nicméně zdůraznila, že si nemyslí, že by kvůli tomu mohly být nějak poškozeny česko-bulharské vztahy.
    Kontroverzní umělecký projekt, který vznikl pro sídlo Rady EU v Bruselu, nepřipravilo společně 27 umělců ze všech zemí unie, ale pouze český výtvarník David Černý se svým týmem. Černý to prý teprve v pondělí sdělil českému vicepremiérovi pro evropské záležitosti Alexandru Vondrovi. Vondra dnes serveru lidovky.cz řekl, že tato informace ho šokovala.
    Černý v oficiálním propagačním materiálu mimo jiné tvrdí: "Umělecký projekt vzniklý při příležitosti českého předsednictví v Radě Evropy se snaží ukázat celek Evropy z úhlu pohledu 27 umělců z jednotlivých členských států EU. Jejich projekty spojuje hravá analýza národních stereotypů, ale i schopnost originálně charakterizovat vlastní kulturní identitu."
    Dnes se Černý omluvil premiérovi Mirkovi Topolánkovi i některým dalším členům vlády za to, že projekt Entropa pro sídlo Rady EU není tím, co sliboval: ohlášené dílo 27 evropských umělců je výtvorem jeho a několika spolupracovníků. "Groteskní nadsázka a mystifikace patří ke znakům české kultury a vytváření falešných identit je jednou ze strategií současného umění," sdělili autoři v tiskovém prohlášení, které zaslali ČTK.
    Na obří mapě Evropy je například Rakousko, známé odporem k jaderné energii, ztvárněno tak, že více než polovinu jeho území pokrývají obrovské chladící věže jaderných elektráren. Nizozemsko, jehož značná část území leží za hrázemi pod úrovní mořské hladiny a v němž žije množství přistěhovalců, je vyobrazeno tak, že je pokryto vodou, z níž vyčuhují pouze minarety.
    Dílo je hotové od pondělí, teprve ve čtvrtek ovšem bude plně v provozu, protože některé jeho části jsou pohyblivé.
0 komentářů
přidat komentář

Související články