Brno po dekádách příprav vypsalo zakázku na stavbu koncertního sálu

Vložil
ČTK
05.10.2022 18:10
Brno


Brno – Vedení Brna dnes udělalo další krok ke stavbě koncertního sálu. V nově vypsané zakázce hledá zhotovitele stavby, na kterou brněnští filharmonici čekají desítky let. Sál bude v centru města mezi Veselou a Besední ulicí, kde se už v letech 2015 až 2018 stavěly podzemní garáže. O zadávacím řízení informovala městská rada po svém dnešním zasedání. Představitelé filharmonie rozhodnutí přivítali.


Hodnota zakázky činí 2,4 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty a s možností zohlednit inflaci. Stát už dříve přislíbil, že poskytne 600 milionů korun. Zadávací řízení potrvá devět měsíců. Stavba by tedy měla začít příští rok a skončit v roce 2026.

Zakázka navazuje na letošní dohodu s vlastníkem sousedního hotelu International, díky níž město získá pozemek s bývalou trafostanicí u koncertního sálu a pozemek se schodištěm. "Technologické zázemí tedy bude mimo samotný objekt, čímž se sníží riziko vibrací, a na rohu Besední a Veselé vznikne nové náměstí pojmenované podle prvního rektora JAMU Ludvíka Kundery," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Součástí zakázky bude i technické vybavení sálu, tedy například ozvučení, tlumočnické kabiny, osvětlení a projekční zařízení. Samostatně se budou soutěžit interiéry a varhany. Právě kvůli nedořešeným varhanám kritizuje vypsanou zakázku nově zvolený zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno). Před dokončením projektu varhan podle něj nelze zodpovědně soutěžit ani stavbu jako celek, na což prý marně upozorňoval. Volal například po odborném kolokviu.

"Velmi mě šokuje, že se tak nestalo a pár dní po volbách to koalice na sílu prohlasovala, i když byla informována o tomto zásadním nedostatku," uvedl Hollan.

Filharmonie plánuje odehrát v sále 40 vlastních koncertů za sezonu, dále se tam mohou konat další koncerty a jiné akce, například konference. Sál bude mít kapacitu 1200 míst, což je zhruba trojnásobek oproti Besednímu sálu, nynějšímu sídlu filharmonie. Více než stočlenný orchestr tak bude moci koncertovat v Brně v plném obsazení, navíc ve špičkových akustických podmínkách.

"Po skvělých koncertech v Salcburku a před velkým britským turné, kde nás čeká hned několik špičkových sálů, si spolu s orchestrem zvlášť uvědomujeme, jak moderní nový sál potřebujeme pro další rozvoj tělesa a pro dokonalý zážitek publika," uvedla na dotaz ČTK ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články