Brno chce odkoupit chátrající polikliniku za 49,6 milionu

Vložil
ČTK
10.03.2021 18:10
Brno

Štýřice


Brno – Brno plánuje odkup nedokončené železniční polikliniky ve čtvrti Štýřice. Správa železnic jako vlastník cenu vyčíslila ve znaleckém posudku na 49,6 milionu korun. Město polikliniku zboří a vybuduje park, vzniknou i protipovodňová opatření. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).


Radní dnes doporučili zastupitelům nákup pozemku. Rozsáhlý areál je podle města ruinou, protože mnoho budov bylo pouze rozestavěno jako například poliklinika, garáže nebo autodílny. Součástí je i nezastavěný pozemek. Město před dalším budováním plánuje demolice a sanaci pozemku.

Brno chtělo pozemek získat už v roce 2015, avšak plánovaná privatizace tehdy nezískala podporu ministerstva financí. Legislativa se ale změnila, proto není možná privatizace a město musí pozemek odkoupit. Pokud odkup schválí zastupitelé, musí prodej odsouhlasit i vláda. "Důležitou součástí plánů města, které se dotýkají dané oblasti, jsou i protipovodňová opatření na řece Svratce a revitalizace toku údolní nivy v oblasti Štýřického nábřeží. V budoucnosti by se na opuštěných pozemcích měla vybudovat mimo jiné i rekreační zeleň, která bude součástí lokálního biocentra v ochranném režimu a bude navazovat na blízkou cyklostezku vedoucí do Modřic, na zahrádkářskou kolonii a řeku," uvedl Hladík.

Podle něj půjde nedokončená poliklinika k zemi a na jejím pozemku vznikne park. "Do území objektu nedokončené železniční polikliniky také zasahuje plánovaná přestavba Železničního uzlu Brno. V oblasti se bude budovat nová komunikace, která spojí ulici Pražákovu a Rosickou, a k ní i chodník a veřejné osvětlení. Také vznikne tramvajové kolejiště se smyčkou a technologickým vybavením. Díky těmto změnám bude oblast připravena k dalšímu urbanistickému vývoji jihu Brna," řekl radní pro oblast majetku Róbert Čuma (Piráti. Do budoucna se počítá také se vznikem obchodů a služeb.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Železniční poliklinika
Ing.arch. Josef Myslivec
11.03.21 03:26
Železniční poliklinika
Alena Tomková
20.03.21 06:39
ad Horní Heršpice, u ulice Sokolova
Jan Pravda
21.03.21 04:31
zobrazit všechny komentáře