Brno čelí kritice kvůli přípravám územního plánu

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
08.04.2006 15:45
Brno

Brno - Brno čeká bitva o klíčový dokument, který výrazně ovlivní urbanistický rozvoj města. Zastupitelstvo bude v úterý jednat o návrhu zadání územního plánu na léta 2010-2020. Plán stanovuje, co lze v kterých částech města postavit a bude se podle něj řešit například projekt kontroverzní silnice R43 nebo přestavba železničního uzlu.

Řada občanských sdružení kritizuje magistrát za to, že o územním plánu málo informuje veřejnost a k připomínkám ekologů se staví odmítavě. Podle radních je však veškerá kritika nemístná.
„Předpokládali jsme, že Brno je pokrokové jako evropská města, která naslouchají svým občanům a ptají se, jaké město chtějí. Brno ale nevysvětluje, nepropaguje a neláká občany k dialogu o územním plánu,“ sdělil ČTK odborník na krajinné inženýrství Antonín Buček z Mendlovy lesnické a zemědělské univerzity.
„Propagaci územnímu plánu děláme místo radnice my, a to formou panelových diskusí, sociologického výzkumu, anket nebo soutěže. Chystáme i  výstavu. Financují nás však cizí zdroje a ani to není Brnu dost pro to, aby se podněty expertů zabývalo," doplnila Hana Chalupská, koordinátorka projektu Jak se do Brna volá, tak se z Brna ozývá.
Městská rada kritiku nepřijímá. Podle primátora Richarda Svobody udělala pro propagaci plánu více, než musela. Přesně v souladu se zákonem byl vyvěšen, radnice připravila sérii debat s  odborníky, využívala radniční věstník a příslušný magistrátní odbor se zabýval tisíci připomínek. Návrh územního plánu je stále ke stažení na internetových stránkách www.brno.cz . "Pokud nás po tom všem někdo kritizuje, je to kritika nepřístojná a lživá," řekl novinářům primátor. Podle náměstka Radomíra Jonáše jsou ekologové "rušivé elementy". Náměstek nevyloučil, že se snaží vyzískat z problému územního plánu politický kapitál.
Ekologové uznávají, že magistrát nepostupuje protiprávně, legislativa je prý k zapojení občanů do tvorby obdobných dokumentů velmi strohá. Mrzí je však, že město nezohlednilo jedinou z připomínek, které k  návrhu územního plánu po roční činnosti vypracovala nezávislá expertní skupina pracující pod hlavičkou Českého svazu ochránců přírody. "Bohužel magistrát naše připomínky až na jednu hodil do koše. A i s tou jednou připomínkou se vypořádal v náš neprospěch," řekl Buček. „Přístup magistrátu města Brna je překvapivý. Místo toho, aby radnice využila mozkového potenciálu brněnských odborníků i  aktivních občanů, kteří věnovali přípravě kompetentních připomínek spoustu času, tak jejich roční práci ignoruje. Tento přístup působí tak trochu jako výsměch,“ dodala Jasna Flamiková z Nadace Veronica.
Představitelé ekologických sdružení a občanských iniciativ se chtějí úterního zasedání zastupitelstva zúčastnit a zvou i veřejnost.
0 komentářů
přidat komentář

Související články