Brno asi nestihne čerpat 200 milionů na vznik Kreativního centra

Vložil
ČTK
11.03.2020 20:55
Brno

Brno - Brno nejspíš nestihne podat žádost o získání dotace 200 milionů korun na vybudování Kreativního centra, které má pro setkávání umělců vzniknout za stovky milionů v bývalé káznici v ulici Cejl. Termín pro podání uplyne 30. dubna, ale není dořešené vydání územního rozhodnutí, což je jedna ze základních podmínek žádosti, řekl dnes ČTK radní Brna pro kulturu Marek Fišer (Piráti). Město podle něj jedná o možnosti individuální výzvy nebo o podání žádosti do podobného programu v příštím roce.


Na hrozící propásnutí termínu upozornil novináře bývalý náměstek primátora zodpovědný za kulturu Matěj Hollan (Žít Brno), který na projektu Kreativního centra pracoval. Nyní už v zastupitelstvu není. Podle něj musí být pro podání žádosti o dotaci vydané územní rozhodnutí a je potřeba mít dokumentaci pro stavební povolení. Projekt podle Hollana vydané územní rozhodnutí nemá a Brno přijde o možnost čerpat 200 milionů. Dalších 150 milionů bylo podle Hollana přislíbeno z ministerstva kultury na vznik Místa paměti.

Fišer uvedl, že žádost o územní rozhodnutí podalo město na stavební úřad už loni v dubnu, ale odpůrci ji napadli pro systémovou podjatost. "Proces vypořádávání stále běží. Na vypořádání každé úrovně je třicetidenní lhůta a proti rozhodnutí je možné podat odvolání, čehož stěžovatelé využívají. Tuto situaci bohužel neovlivníme," uvedl Fišer.

Podle něj je s ohledem na termín 30. dubna nereálné stihnout podat projekt do programu. Fišer řekl, že město ale jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu o možnosti individuální výzvy. "Případně počítáme s podáním žádosti v roce 2021 do podobné výzvy, která má být vypsaná v rámci budoucího období evropských strukturálních fondů," doplnil Fišer. Dodal, že město chce na projektu pracovat.

V místě by mohly vzniknout za 350 až 400 milionů samostatné i sdílené kanceláře, ateliéry pro umělce, otevřené dílny, střižny, kavárna, hudební klub nebo sál s kapacitou pro 250 lidí. Věznice vznikla v 18. století. Svému účelu sloužila v letech 1784 až 1956. Nahradila ji věznice v Bohunicích.
0 komentářů
přidat komentář

Související články