Brněnští politici se dohodli, že prodají kontroverzní pasáž Jalta

Vložil
ČTK
05.01.2009 10:15
Brno

Brno - Brněnští zastupitelé se dohodli, že prodají pasáž Jalta. Chátrající budovu na Dominikánském náměstí, jejíž oprava by stála stovky milionů korun, prý město nepotřebuje. S prodejem kontroverzní stavby souhlasí všechny strany v zastupitelstvu, kromě ODS, která v minulém volebním období dům získala, informuje dnešní vydání brněnského Deníku.
    Koupi Pasáže Jalta, sousedící s budovou Nové radnice, schválilo před třemi lety minulé zastupitelstvo v čele s  ODS, která do ní chtěla nastěhovat magistrátní úředníky. Podnikatel Miroslav Lekeš za objekt od města získal výměnou tři domy v centru města a pozemky v  žádaných čtvrtích Pisárky a Stránice. Celková hodnota těchto nemovitostí se pohybuje kolem 100 milionů korun.
    Majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil na konci minulého roku poslal všem zastupitelům dopis s otázkou, zda souhlasí s prodejem Jalty. "Všichni zástupci politických stran souhlasí, aby se letos Jalta za rozumných podmínek prodala," sdělil listu Pospíšil.
    Zisk Jalty patří k nejkontroverznějším krokům, které schválilo minulé zastupitelstvo v čele s ODS. Politici o obchodu rozhodli nezvykle v tajném hlasování, nelze tak zjistit, kdo transakci podpořil. Podle Jana Holíka, šéfa brněnských lidovců, kteří tvořili s ODS koalici, tehdy lidovečtí zastupitelé hlasovali proti. Obchod připravil a prosadil někdejší náměstek primátora Radomír Jonáš (ODS). Politik například původně tvrdil, že oprava budovy bude stát 20 milionů, později 50 milionů korun. Na podzim 2005, kdy se o věci jednalo, také uváděl, že úředníci se do nových prostor nastěhují v září 2006.
    Podle jiné studie by ale oprava budovy vyšla až na čtvrt miliardy korun. Někteří zastupitelé označovali od počátku obchod za nevýhodný. Transakcí se pro podezření z korupce zabývala policie, případ ale odložila.
0 komentářů
přidat komentář

Související články