Brněnský TIC převzal do správy první vodojem na Žlutém kopci

Vložil
ČTK
03.07.2020 19:10

Brno - První ze tří podzemních vodojemů na brněnském Žlutém kopci přešel do správy Turistického a informačního centra Brno (TIC), které jej zpřístupní veřejnosti. Výpůjčku vodojemu schválila rad města. Informovala o tom v tiskové zprávě.


Vodojem má sloužit pro filmová natáčení zprostředkovaná Filmovou kanceláří Brno. Počítá se i s občasnými prohlídkami pro veřejnost. "Termíny prvních prohlídek budou již nyní v červenci," uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Veřejnost bude moci do jednoho ze tří vodojemů díky vstupu, který město nechalo vybudovat loni za 2,3 milionu korun. Do té doby byl vstup možný pouze poklopem po strmém žebříku.

Tři vodojemy pod Žlutým kopcem mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou vznikly na přelomu 19. a 20. století. Dva z nich jsou postaveny z červených pálených cihel bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, třetí, nejmladší vodojem z roku 1910 pak tvoří dvě betonové nádrže.

Celkem měly tyto vodárenské objekty objem více než 20.000 kubických metrů a čerpala se do nich voda z úpravny v Pisárkách. Z provozu byly odstaveny až v roce 1997, od té doby jsou prázdné a zakonzervované. V roce 2019 ministerstvo kultury prohlásilo soubor staveb za kulturní památku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články