Brněnský hotel International už není na seznamu památek

Vložil
ČTK
26.01.2014 21:50
Brno

foto: Miroslav Divina
Brno - Brněnský hotel International už není na seznamu kulturních památek. O vyškrtnutí hotelu ze seznamu rozhodlo ministerstvo kultury na návrh majitele. Napsal to dnešní Brněnský deník.
    Památkáři chtějí stavbu dostat zpátky na seznam, jsou přesvědčeni o tom, že ministerstvo rozhodlo v rozporu s předpisy. "Zrušilo prohlášení hotelu za kulturní památku, přestože státní i městští památkáři byli proti. Nenašli žádné důvody, které opravňují ke zrušení statutu památky," řekla Deníku mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Simona Juračková.
    Podle ředitele brněnské pobočky NPÚ Zdenka Váchy má hotel velký urbanistický význam. "Je to jedna z nejdůležitějších staveb v takzvaném bruselském stylu v České republice. Svůj charakter si zachovala do dnešních dnů jak zvenčí, tak uvnitř," uvedl Vácha.
    Ministerstvo kultury ale dospělo k závěru, že zvenčí si hotel zachoval původní ráz, ale interiéry jsou porušené. "Při prohlídce jsme zjistili, že původní umělecké a řemeslné prvky se vyskytují v menší míře, nenavazují na sebe a část z nich nelze považovat za součást kulturní památky, ale za samostatné movité věci," řekla Deníku mluvčí ministerstva Anna Ješátková.
    Úředníkům se také nelíbilo to, že některé původní prvky zmizely a zejména v prostorách atria se změnily dispozice místností. Budova je nyní chráněná pouze jako součást Městské památkové rezervace Brno. Ochrana v městské rezervaci se týká jen exteriérů. Minulý týden požádal památkový ústav ministerstvo, aby své rozhodnutí přezkoumalo.
    Hotel International se nachází v centru Brna, otevřený je od roku 1962. Je postavený v bruselském stylu, tvůrce inspiroval slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ochrana
Radek Gregor
26.01.14 11:03
Brno a moderní architektura
památkář
27.01.14 11:15
zobrazit všechny komentáře

Související články