Brněnské opoziční ANO podpoří nákup akcií Technologického parku

Vložil
ČTK
30.09.2019 16:10
Brno

Brno - Hnutí ANO, které je v brněnském zastupitelstvu největším opozičním klubem, podpoří při úterním jednání záměr, aby město koupilo polovinu akcií společnosti Technologický park od soukromé firmy P&O. Klade si však dvě podmínky. Jednou je závazek, že po dobu současného volebního období město, které by se stalo výlučným vlastníkem Technologického parku, nebude rozprodávat majetek firmy. Druhou podmínkou je zachování ceny, za kterou měl akcie koupit kraj, tedy 21,5 milionu eur (cca 550 mil. Kč), řekl dnes na tiskové konferenci bývalý primátor za ANO Petr Vokřál.


Technologický park existuje přes 20 let a pronajímá 60.000 m² kanceláří inovativním firmám a výzkumným institucím. K dispozici má ještě 60.000 m² pro stavbu kanceláří a dalších 60.000 m² má sloužit podle územního plánu pro bydlení. Brno by se nákupem stalo výlučným vlastníkem, protože společně s Vysokým učením technickým je již majitelem poloviny akcií. Přes rok o odkupu akcií od soukromé firmy vyjednával Jihomoravský kraj, ale před dvěma týdny krajští zastupitelé koupi nakonec neschválili.

"Nejlepším řešením by bylo, kdyby to koupil kraj. Koupě městem je druhé nejlepší řešení. Proto záměr podpoříme se dvěma zmíněnými podmínkami," řekl Vokřál. Podmínky jsou i důsledkem toho, že podle Vokřála někteří členové vedení města ve věci nákupu poloviny akcií názorově v posledním půlroce otočili, jmenovitě zmínil primátorku Markétu Vaňkovou (ODS).

Podle někdejšího primátora by vzhledem k rozložení sil na brněnské radnici měl záměr nákupu uspět. "Sociální demokraté asi budou držet odmítavou linku, uvidíme. Jsem zvědav, jak bude hlasovat paní primátorka a také je otázka, jak se k tomu postaví lidovci," řekl. Při krajském hlasování se zdrželi. Podle odpovědí zástupců politických klubů pro ČTK by měli být lidovci pro, Piráti také a sociální demokraté proti. Vaňková by měla koupi podpořit.

Podle Vokřála je důležité, aby veřejný sektor vlastnictví udržel a posílil kvůli udržení role Technologického parku. "Umím si představit, že si soukromý developer dokáže vytáhnout áčkové klienty jinam a sem umístit béčkové klienty. Red Hat chtěl stavět druhou budovu, ale jen když zůstane kontrola města, stejně tak německý investor sem chtěl jít za této podmínky. Město a kraj také nemá pozemky a kanceláře k tomu, aby nabídl místo firmám, která vycházejí z Jihomoravského inovačního centra a stojí o to zůstat v tomto prostoru napojeném na výzkum i na velké firmy. Navíc v dalším programovacím období si budeme moct sáhnout na velké peníze na podporu výzkumu, vědy a inovací," řekl Vokřál.

Pokud v úterý město záměr nákupu schválí, 5. listopadu by se měl schvalovat samotný nákup.

Developer tvrdí, že Technologický park v Brně je předražen

Brno – Developerská společnost Trikaya jen několik dnů před hlasováním brněnských zastupitelů o nákupu poloviny akcií firmy Technologický park uvedla, že nabídka města je výrazně vyšší než skutečná hodnota akcií. V prohlášení to ČTK napsal předseda představenstva firmy Trikaya Dalibor Lamka. Trikaya dlouhodobě o nákup podílu stojí. Své nynější tvrzení opírá o vyjádření analytika společnosti Cyrrus Petra Pelce, který při analyzování hodnoty firmy Technologický park dospěl k 450 milionům korun za polovinu akcií. Pelc to řekl ČTK. Město přitom nabízí podobně jako před několika dny Jihomoravský kraj 21,5 milionu eur (cca 550 mil. Kč). Vyjádření vedení města ČTK zjišťuje.

Technologický park pronajímá kanceláře o rozloze 60.000 m² inovativním firmám a výzkumným institucím, existuje přes 20 let. K dispozici má firma ještě 60.000 m² pro stavbu kanceláří a dalších 60.000 m² má sloužit podle územního plánu pro bydlení. Brno by se nákupem stalo výlučným vlastníkem, protože společně s Vysokým učením technickým je již majitelem poloviny akcií.

Město dostalo nabídku na odkup akcií od firmy P&O, která již o akcie nestojí. Za stejnou cenu je nabízela i kraji, jehož zastupitelstvo ale dlouho připravovaný nákup minulý týden nakonec odmítlo. Trikaya před dvěma lety nabízela za akcie 470 milionů korun. P&O přitom požadovalo původně přes 600 milionů korun.

Brněnští zastupitelé budou nákup schvalovat na úterním zasedání. Radní nákup doporučili poté, co jej zařadili mimořádně jako bod na jednání tento týden v úterý. Zastánci nákupu veřejným sektorem, ať to byli krajští či městští zastupitelé, argumentují tím, že město či kraj mohou ovlivňovat, co se v areálu na severu Brna děje, a poskytovat zázemí firmám, které tamtéž vycházejí z Jihomoravského inovačního centra. Odpůrci naopak tvrdí, že se město ani kraj nemají míchat do realitního byznysu, který náleží soukromému sektoru. Navíc upozorňují na finanční rizika, která plynou z nutnosti vzít si úvěr. Stejně jako Pelc také zpochybňují předpoklad stabilní ziskovosti.

"Za rok 2017 činil zisk firmy 40 milionů korun, za loňský rok výkaz chybí, ale ziskovost je klesající, rostou náklady. Navíc je riziko, že firmy z budov odejdou a budou poloprázdné, s čímž se lépe vypořádá soukromý developer," míní Pelc.

Nabídka firmy P&O městu je limitovaná do 5. listopadu. Pokud se město nevyjádří kladně, nabídne akcie komerčnímu zájemci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články