Brněnská společnost Jižní centrum už nesmí tajit smlouvy

Vložil
ČTK
13.11.2012 11:10
Brno

Brno - Městská akciová společnost Jižní centrum Brno není soukromou firmou, nýbrž veřejnou, která podléhá zákonu o svobodném přístupu k  informacím, rozhodl na konci října Krajský soud v Brně. Společnost tak prohrála soudní spor s občanským sdružením Brnění, které se dožaduje informací o smlouvě mezi Jižním centrem a slovenskou společností Europark, která má vedle nákupního centra Vaňkovka postavit Palác Trnitá. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě Matěj Hollan z Brnění.
    
Společnost Jižní centrum založilo v roce 1994 město Brno a vznikla proto, aby koordinovala revitalizaci území jižně od současného hlavního nádraží. V představenstvu sedí brněnští politici a zastupitelé, předsedkyní je Naděžda Křemečková (ČSSD), jedním z místopředsedů starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS). Tvrdili, že společnost je jejich soukromou firmou, nemusí tedy veřejnosti sdělovat žádné informace. Zároveň uvedli, že smlouvy s Europarkem jsou vázány obchodním tajemstvím. Soud však dal za pravdu Brnění, a Jižní centrum musí informace ohledně smlouvy s Europarkem poskytnout.
     Proti rozhodnutí lze do 14 dnů od doručení rozsudku podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Zda to Jižní centrum udělá a jaká je jeho reakce na rozsudek, se dnes ČTK nepodařilo zjistit. Štástka odpoledne nebral telefon a na SMS zprávu nereagoval.
     Brnění vede se společností tři žaloby. Dvě byly podány loni v srpnu a týkají se právě smlouvy s Europarkem. Třetí podalo teprve před týdnem, protože zastupitelé brněnské koalice odmítli zveřejnit smlouvy s investorem hypermarketu Aupark. "Je téměř jisté, že Jižní centrum prohraje i tyto dvě žaloby," míní Hollan.
     Jižní centrum se rozhodlo odepřít informace o smlouvách s Auparkem i opozičnímu zastupiteli Jaroslavu Kacerovi (TOP 09), hrozí tedy podání další žaloby. "Motivací zastupitelů může být získání času na falšování smluv, zametání nepohodlných skutečností, případně jen oddalují povinnost informace vydat do doby, než Jižní centrum zanikne," domnívá se Hollan.
0 komentářů
přidat komentář

Související články