Blanka Matragi chystá na Ořechovce unikátní stavbu třetího tisíciletí

Vložil
ČTK
20.03.2015 22:15
Praha

Praha - Blanka Matragi s architekty dnes jednala s Prahou 6 o vile, kterou chce postavit na místě nelegálně zbouraného domu na Ořechovce. Městská část trvá na změně projektu a doplnění dokumentace, informoval ČTK po jednání mluvčí městské části Adam Halmoši. Původní vilu v památkové zóně nechala firma bez povolení zbourat v prosinci 2013.
    Projekt nesplňuje podmínky pro výstavbu v památkové zóně Vilová kolonie Ořechovka. Návrh stavby je podle radnice vyšší než okolní zástavba, chybí regulovaný sklon střechy typický pro Ořechovku a není dodržen koeficient zastavěnosti pozemku.
    "Slíbili, že do dokumentace doplní například koeficienty zastavěnosti pozemku, které chybí. Zároveň sdělili, že co nejdříve předloží upravený projekt, který bude odpovídat charakteru lokality," uvedla místostarostka Eva Smutná (TOP 09), která má na starosti územní rozvoj a plánování.
    Blanka Matragi s názorem úřadu nesouhlasí. "Vše jsme půl roku konzultovali s památkáři a podobu domu upravovali podle jejich požadavků. Nechci stavět dům v podobě tzv. podnikatelského baroka, ale unikátní stavbu třetího tisíciletí, která po mé smrti bude sloužit lidem, nestavím si svůj rodinný dům," řekla ČTK ve čtvrtek Matragi.
    Firma, která dům zbourala, měla povolenou jeho rekonstrukci, namísto toho ale celou vilu srovnala se zemí. Za to firma dostala od radnice pokutu 150.000 korun, kterou nakonec magistrát zrušil a vrátil k dalšímu projednání.
    Případ s vilou firmy Matragi Design není na Ořechovce jediný. Firma Altstaedter Investmants se sídlem v Praze 5 požádala v březnu loňského roku o stavební povolení na úpravy rodinného domu v ulici Západní. V září ale místo přestavby vilu zdemolovala. Stavební úřad Prahy 6 jí za to v lednu nepravomocně uložil pokutu v řádu stovek tisíc korun. Konkrétní částku nesdělil.
    Ořechovka je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských vilových čtvrtí, vybudována byla v letech 1919 až 1929 za účasti významných architektů.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pro 3. tisíciletí
Raval
21.03.15 08:16
bravo
ja
21.03.15 10:07
přesně, bylo by možnéé to vidět
barbora.smutna
26.03.15 04:39
zobrazit všechny komentáře

Související články