Besserova rozhodnutí k památkám vzbuzují pozornost

Vložil
ČTK
19.10.2011 22:35
Praha

Praha - Výběr rozhodnutí ministra kultury Jiřího Bessera (za TOP 09), která vzbudila pozornost:

27. srpna 2010 - Ministr Besser zamítl rozklad společnosti České dráhy a potvrdil květnové rozhodnutí ministerstva, kterým byla budova železniční stanice Ústí nad Orlicí prohlášena kulturní památkou. Ministerstvo vedlo v  uplynulých letech správní řízení, ve kterém prokázalo, že nádražní budova má nesporné památkové hodnoty, a to i přes nesouhlas drah.

3. ledna 2011 - Besser odvolal dlouholetého ředitele památkové inspekce Jiřího Varhaníka. Nelíbila se mu dosavadní práce inspekce, která je kontrolním orgánem ministerstva kultury, a nedostatečná spolupráce s ostatními pracovišti ministerstva i s krajskými a městskými úřady památkové péče. Inspekce podle ministra v posledních letech jen sporadicky informovala o závěrech, které získala při provádění dozoru a komplikovala tak práci dalším úřadům.

25. května 2011 - Ministr Besser vrátil památkářům k  přezkoumání památkovou ochranu funkcionalistické budovy Nákladového nádraží Žižkov v Praze. Ministerstvo kultury část nádraží vyhlásilo kulturní památkou v  prosinci 2010, majitel se ale odvolal a jeho odvoláním se zabývala rozkladová komise ministerstva, která doporučila vrátit věc památkářům. Ministr pak doporučení vyhověl.

26. května 2011 - Ministr umožnil demolici domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí v Praze, když se rozhodl respektovat doporučení resortní rozkladové komise. Demolici původně s podmínkami povolili pražští památkáři, ministerstvo kultury ale jejich krok začátkem letošního roku zrušilo. Rozhodnutí ministra vyvolalo silnou vlnu nevole některých odborníků i  veřejnosti, Besser ale koncem září oznámil, že řízení neobnoví z procesních důvodů, protože to neumožňuje správní řád.

19. října 2011 - Ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku pouze část gotických sklepů u pražské Národní třídy. Prohlášení v takovém rozsahu požadoval investor, který chce v  místě postavit multifunkční stavbu Copa centrum. Ministerstvo prohlásilo na přelomu roku celé sklepy památkou, ministr Jiří Besser ale rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému řízení.

0 komentářů
přidat komentář

Související články