Benešov koupí za 40 milionů korun piaristickou kolej

Vložil
ČTK
21.06.2021 20:50
Benešov


Benešov – Benešov koupí od církve piaristickou kolej v centru města. Zaplatí za ni 40 milionů ve dvou splátkách, polovinu uhradí letos a zbytek příští rok. Návrh dnes schválili městští zastupitelé. Církev objekt nabídla ke koupi a radnice nechce, aby ho získal někdo jiný a nechal chátrat.


Zastupitelé už dříve souhlasili se záměrem získat budovu do majetku města a dnes hlasovali o dokumentech souvisejících s odkoupením budovy. "Dohodli jsme se po několika jednáních u právníků na textu kupní smlouvy a na zohlednění věcných břemen, které jsou mezi farností a arcibiskupstvím, které na sebe koupí koleje převezmeme," uvedl místostarosta Roman Tichovský (ODS).

Většina zastupitelů se už dříve shodla na tom, že jde o jeden z nejvýznamnějších objektů v Benešově a město by ho mělo získat. Bylo by podle nich nezodpovědné, kdyby ho koupil někdo jiný a nechal zchátrat.

Objekt je pronajatý s výjimkou dvou kanceláří, výnos z nájmů je 1,9 milionu korun. Podle Tichovského může budova zůstat nějakou dobu v nynějším stavu, je ale třeba postupně vyměnit okna a opravit fasádu. Do budoucna je nutné uvažovat o větší investici v souvislosti s tím, jaké využití budovy město zvolí.

Piaristická kolej byla postavena v roce 1708 s barokním kostelem svaté Anny, který má však zůstat ve vlastnictví farnosti. Dohromady tvoří dominantu Masarykova náměstí. V přízemí koleje je 30 místností, v prvním patře dalších 20. Uprostřed hlavní budovy se nachází rajská zahrada s fontánou. Areál má celkovou plochu téměř 3400 metrů čtverečních.
0 komentářů
přidat komentář

Související články