Bakalův sál je po úpravách připravený na působení Divadla Bolka Polívky

Vložil
ČTK
26.03.2024 17:45
Brno

Miroslav Spurný


Brno - Divadlo Bolka Polívky se ve čtvrtek začne stěhovat do upraveného Sálu Břetislava Bakaly. Práce na přeměně nevyužívaného prostoru v takzvaném Bílém domě na Žerotínově náměstí trvaly od loňského listopadu, po pěti měsících jsou hlavní stavební úpravy hotové. Brno za ně zaplatilo více než 13 milionů korun, řekla dnes novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS). Soukromé Divadlo Bolka Polívky sídlilo v městském domě na Jakubském náměstí, kvůli narušené statice se loni muselo odstěhovat. Dočasně působí v Dělnickém domě v Židenicích.


"Jsem rád, že se mi splnil americký sen - dostat se z Dělnického domu do Bílého," uvedl principál divadla Boleslav Polívka. Věří, že se v nových prostorách bude divákům líbit. "Když se tady začalo bourat, vypadalo to beznadějně, ale postupně se to krásně vyvinulo. Kapacita je 320 míst, na Jakubáku jsme měli 350. Je to víceméně podobné a sedí se tady velmi pohodlně, křesla nevržou," dodal.

Práce přímo v sále zahrnovaly instalaci stropního LED osvětlení umožňujícího stmívání či rozšíření jeviště, které je nakonec vzhledem ke stavu původní konstrukce nové. "Nechali jsme také vyčistit sedačky a pořídili nový koberec. Dále jsou nové šatny pro herce a herečky a připravujeme divadelní bar. Vznikl důstojný divadelní prostor, který splňuje všechny požadavky," uvedla Vaňková.

Stavební práce včetně technických rozvodů hradilo město, jeho příspěvková organizace Sdružení zdravotnických zařízení II Brno jako provozovatel objektu zařídilo opravu nevyhovující vzduchotechniky. Investovali 1,5 milionu korun. Divadlo dodalo interiérové vybavení. "Pořídili jsme novou technologii ozvučení a světelnou techniku jsme doplnili o nové prvky. Pro diváky by to díky tomu tady mohl být i lepší zážitek. Výhodou je také to, že nyní je naše divadlo bezbariérové," doplnila jeho ředitelka Kateřina Komárková.

Po převzetí sálu koncem týdne začne divadlo s postupným zapojováním a testováním, aby bylo vše připraveno na první představení. Tím bude autorské dílo Bolka Polívky nazvané Sága aneb Vizovský zázrak. Předpremiéru plánovanou na 11. dubna diváci již vyprodali.

V budově mezi Moravským a Jakubským náměstím, kde divadlo dříve sídlilo, nyní pokračuje stavebně-technický průzkum. Z něj vyplynou varianty dalšího postupu. Hotovo má být v létě. Kromě divadla muselo své domovské prostory opustit i Univerzitní kino Scala. Kino promítá v kavárně v části budovy, která je podle statiků bezpečná. Odpovídající náhradní prostor se v Brně najít nepodařilo, řekla Vaňková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články