Architekt Kaplický bude poradcem Brna pro architekturu

Vložil
ČTK
18.02.2008 13:50
Brno

Primátor Roman Onderka (ČSSD)
Brno - Architekt Jan Kaplický bude možná Brnu jako externista radit ve věcech architektury. Dnes se na tom předběžně dohodl s primátorem Romanem Onderkou. Kaplický, který je v ČR známý svým návrhem Národní knihovny pro Prahu, prý také pro Brno navrhne nějakou stavbu. V úvahu připadá Janáčkovo kulturní centrum, tedy nová koncertní síň, nebo některá ze staveb v jižním centru, řekl dnes novinářům Onderka.
    Koncertní sál i stavby v jižním centru hodlá město budovat spolu se soukromými investory. Primátor připustil, že investoři mohou preferovat spolupráci s vlastním architektem. "Ale pokud město má představu, může ji poskytnout soukromému subjektu a ten se s ní možná ztotožní. Ta představa, to může být právě představa pana architekta," řekl Onderka o Kaplickém.
    Kaplický dnes v rozhovoru s novináři srovnával Brno s Prahou. V Praze se prý při obhajování návrhu Národní knihovny stává politikem. "Tady jsem si poprvé připadal jako architekt," řekl. Zmínil také, že v Brně vznikly architektonické skvosty, jako je vila Tugendhat nebo pavilony A a Z na brněnském výstavišti, na které by rád navázal. "A potom taky, aby možná jedna osoba nebo dvě v Praze se zastyděly, to by také myslím bylo důležité," řekl o  své návštěvě v Brně.
    Ačkoli objekt, který by Kaplický v Brně mohl postavit, není znám, o jeho charakteru má architekt svou představu. Chtěl by prý v Brně postavit "něco zeleného" ve smyslu energetického fungování budovy. Daleko to prý z Londýna, kde žije a pracuje, do Brna nemá. Obě města spojuje pravidelná letecká linka. "Dvě hodiny letu, to je dost blízko v Evropě," řekl architekt.
6 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ROFL
pipe
18.02.08 04:49
He he
19.02.08 02:13
že by
Satr
19.02.08 04:00
Onderka vs. Bém
Sofie
19.02.08 04:59
výstižné!
Hagia
20.02.08 12:15
zobrazit všechny komentáře

Související články