Archeologové v Klementinu čekají nález středověkého hřbitova

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
06.08.2012 21:00
Praha

Praha - V nejbližších týdnech by měl začít další archeologický průzkum v areálu pražského Klementina, sídla Národní knihovny (NK). Archeologové počítají, že by při něm mohli nalézt středověký hřbitov a pozůstatky dominikánského kláštera. Vyplývá to z dokumentace zveřejněné na internetových stránkách knihovny. Záchranný výzkum souvisí s druhou etapou revitalizace rozsáhlého areálu, ze zákona je povinný.

    "Začátek archeologického výzkumu předpokládáme v řádu týdnů, záleží to na podpisu smlouvy s dodavatelem stavebních prací," řekla dnes ČTK tisková mluvčí NK Irena Maňáková. Stavební firma zahájí výkopové práce, po odkrytí zeminy hned nastoupí archeologové.
    Revitalizace komplexu bývalé jezuitské koleje, jednoho z nejrozsáhlejších architektonických areálů v Praze, je rozdělena do pěti etap. První skončila letos na jaře a byla při ní rekonstruována například barokní knihovna. Druhá etapa bude zahrnovat rekonstrukci západního křídla podél Křižovnické ulice a objekty kolem Studentského nádvoří.
    Druhá etapa oprav by měla trvat dva roky a její dokončení závisí na dokončení první části depozitáře NK v Hostivaři, kam se kvůli statice stěhuje velké množství knih z Klementina. Stavební povolení na druhou etapu revitalizace Klementina má NK od loňského října, původně ji plánovala zahájit letos na jaře. Nejnáročnější etapou bude podle vedení NK ta třetí, kdy se budou rekonstruovat vnitřní historické prostory, studovny a sály.
    NK vyhlásila počátkem letošního roku na archeologický průzkum nadlimitní veřejnou zakázku; počítala s cenou 14 milionů korun bez DPH. Přihlásil se jediný zájemce, územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Praze. Nabídlo cenu 15,8 milionu bez daně, hodnotící komise ji s přihlédnutím ke zkušenostem zájemce v pražské památkové rezervaci akceptovala s tím, že konečnou cenu ještě může ovlivnit rozsah a druh nálezů.
    "V současné době Praha příliš velkých archeologických výzkumů nezažívá," míní vedoucí archeologického odboru NPÚ v Praze Jaroslav Podliska. Klementinum má proto být významnějším počinem, uvedl. "Pevně věřím, že celá akce bude zahájena ještě v průběhu tohoto čtvrtletí, jinak se dostáváme do zimy, a to se kope špatně," řekl na dotaz ČTK Podliska.
    Předpokládaná délka prací v terénu je přibližně 250 dní. Z prací, které se v areálu Klementina uskutečnily již dříve, archeologové předpokládají na několika místech významné nálezy. Pod podlahami v suterénu západního křídla by se mohly nalézat zbytky středověkého osídlení a výrobních objektů. V objektu přiléhajícím ke Studentskému nádvoří se v hloubce 1,1 až 2,5 metru předpokládá nález středověkého hřbitova a pozůstatky dominikánského kláštera.
0 komentářů
přidat komentář

Související články