Aktivisté chtějí zachránit v Ostravě komín před demolicí

Vložil
ČTK
04.07.2018 08:40
Ostrava

foto: www.fabriky.cz

Ostrava - Zástupci spolku Svatý Václav chtějí zachránit komín bývalé vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic. Nejmohutnější cihlový komín v Česku má být v září zbourán. Jeho odstřel má být součástí rozsáhlé sanace bývalého průmyslového areálu, který čeká nové využití. Spolek inicioval petici, pod kterou se podepsalo okolo 800 lidí. ČTK to řekl jeden z iniciátorů aktivity Dominik Raška.

"Zlikvidovat komín, který je pravděpodobně unikátem v celé Evropě, by byla škoda,"
řekl Raška. Podle něj by měl komín zůstat jako solitér a mělo by se hledat jeho nové využití. Navrhuje například vybudování lezecké stěny či jeho využití pro stavbu lanovky, o které se uvažuje. "Dovedu si představit sportovní a rekreační využití. U stěny by mohla být restaurace i kavárna. Popřípadě i přístavba se šatnami a sociálním zázemím," řekl.

Komín je součástí Aglomerace nazvané Hrudkovna. Vlastníkem kontaminovaného a zdevastovaného areálu o rozloze přesahující 50 hektarů, kde je 43 dalších továrních budov, je společnost Vítkovice. Mluvčí firmy Eva Kijonková ČTK řekla, že s připravovaným projektem sanace ale společnost nemá co do činění. "Jde o projekt likvidace starých zátěží. Stát se zavázal pomoci s jejich odstraněním. Projekt proto vyhlašovalo ministerstvo financí. Zakázka je už vysoutěžená," uvedla Kijonková. Dodala, že iniciátoři petice musí eventuálně kontaktovat ministerstvo financí.

Filip Běhal z tiskového odboru ministerstva uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici, že projekt sanace vychází z požadavků vznesených Českou inspekcí životního prostředí. Ministerstvo financí práce bude jen hradit. "Součástí projektu sanace je demolice několika objektů, včetně komínu, odtěžení kontaminované zeminy, sanace podzemních vod a rekultivace celého území," řekl. Dodal, že ministerstvo nyní neeviduje žádný požadavek na případnou redukci prací.

Komín, kterému obyvatelé Ostravy přezdívají Strakáč, je vysoký 101 metrů. U paty má průměr 15 metrů a jeho stěny tam dosahují tloušťky až 1,5 metru. U vrcholu má průměr devět metrů. "V Česku to je jeden z nejvýznamnějších cihlových komínů. Jednak z hlediska výšky, ale hlavně z hlediska jeho mohutnosti," řekl Raška.

Jižní aglomerace navazuje na severní část Dolních Vítkovic. V tamním areálu, který je Národní kulturní památkou, se v posledních letech podařilo řadu staveb zachránit. V plynojemu vznikla Multifunkční aula Gong, jedna z vysokých pecí se pyšní skleněnou nadstavbou, kde je například kavárna či vyhlídková plošina.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Komín
David
04.07.18 10:18
zobrazit všechny komentáře

Související články