Africké hliněné LEGO, aneb studenti ČVUT staví školu v Zambii

Vložil
Tisková zpráva
18.05.2022 12:15
Pod taktovkou realizačního týmu složeného ze studentů fakulty stavební ČVUT probíhají přípravy projektu výstavby střední školy v Zambii. Ten iniciovala místní komunita skrze českou neziskovku Přátelé New Renato. Projekt je navržen v duchu udržitelnosti a vychází z místních technologií, podmínek i zvyklostí.

V Zambii jsou střední školy doménou velkých měst a pro většinu rodin nejsou dostupné. A střední škola chybí i v oblasti Kashitu, pro kterou je projekt o kapacitě 250 žáků navržen.

Ke stavbě se použijí lisované nepálené hliněné cihly – tedy technologie v oblasti tradičně využívaná, nicméně v rámci projektu vylepšená tak, aby cihly byly trvanlivější, ekologičtější a stavba s nimi snadnější a efektivnější. Vzhledem připomínají stavebnici LEGO. Na jejich výrobu se používá jednoduchý ruční lis (cihlovačka), se kterým se snadno pracuje a zvládne to téměř každý. Vylepšená je i technolo- gie zastřešení, která má díky několika- letému výzkumu nejlepší možné tepelně a zvukově izolační vlastnosti.

Díky jednoduché technologii výstavby a dlouhodobé rozvojové práci neziskovky Přátelé New Renato, si bude místní komunita po zaškolení schopná většinu areálu postavit z vlastních prostředků a vlastními silami.

Více o projektu se můžete dozvědět na webových stránkách kashituschool.org, Facebooku či Instagramu. Základní shrnutí projektu je též dostupné formou promo videa. Momentálně také probíhá crowdfundingová kampaň na donio.cz.
0 komentářů
přidat komentář