V soutěži o Národní knihovnu zatím 394 návrhů

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
04.10.2006 15:20
Praha

Praha - Do soutěže na stavbu nové budovy Národní knihovny odevzdalo své návrhy do úterní uzávěrky 394 architektů. Několik návrhů je ještě na cestě, protože buď autoři adresovali návrhy na jiné místo, nebo jsou problémy na celnici. Pořadatelé rozhodnou, zda i tyto zájemce do soutěže zařadí. ČTK to dnes řekla Lili Langová z oddělení investičního rozvoje Národní knihovny.

    Knihovna by měla do roku 2010 vzniknout v Praze na Letné. Podle zadavatele má stavba nejen řešit dlouholeté prostorové problémy knihovny, ale měla by také být výrazným příspěvkem současné architektuře v Česku.
    Do mezinárodní projektové soutěže na stavbu knihovny se v červenci přihlásilo přes 760 architektů a studií z různých koutů světa. Odhady ředitele NK přitom hovořily přibližně o třech stovkách zájemců. Modely navrhované stavby nakonec zaslaly čtyři stovky zájemců.
    V prvním kole bude porota hodnotit návrhy během října a vybere osm nejlepších. Uzávěrka druhého kola je 2. února a vítězný návrh má být vyhlášen 3. března 2007.
    Celkové plánované náklady na výstavbu knihovny jsou podle propočtů z roku 2004 přibližně 1,8 miliardy korun. Plánované náklady na soutěž představují částku 26,5 milionu korun, z toho je 600.000 eur (nyní přibližně 17 milionů korun) určeno na ceny soutěžícím.
    Jakou stavbu Praha v podobě nové budovy knihovny dostane, bude posuzovat mezinárodní porota v čele s mezinárodně známou britskou architektkou iráckého původu Zahou Hadidovou. Členy poroty jsou francouzský architekt Dominik Perrault, autor nové francouzské národní knihovny, britská architektka českého původu Eva Jiřičná a mexický architekt José Grinberg. Protože se bude stavět na hranici památkového území, bude v porotě i zástupce UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář