Stirling prize 2009 - nominované stavby

Zdroj
RIBA
Vložil
Martin Rosa
28.07.2009 10:00
Podobně jako každý rok, i letos ocení RIBA (ve spolupráci s Architect's Journal a Crystal CG) jednu stavbu, která byla v uplynulém roce největším přínosem pro britskou architekturu, prestižní Stirlingovou cenou. Laureát bude znám v sobotu 17. října, nicméně již nyní bylo oznámeno šest finalistů:

Fuglsang Kunstmuseum, Dánsko - Tony Fretton Architects
Návrh se vyvaroval dvou stereotypů dnešních galerií - není ani architektonickou ikonou ani bílou neosobní krychlí. Klient požadoval galerii mající přívětivé měřítko ve které budou moci nerušeně studovat umění jak kurátoři ve svých kancelářích, tak i návštěvníci. V kompozici tohoto pečlivě navrženého muzea je možno najít odkazy do architektonické historie. Jak podotkl jeden z porotců letošní Stirlingovy ceny, muzeum vypadá, jako by bylo postaveno v kterékoliv dekádě od 20. let minulého století.

Maggie's Centre, Londýn - Rogers Stirk Harbour + Partners
V sousedství rušné pasáže a rozlehlé nemocnice se podařilo vytvořit přátelské a klidné prostředí pro pacienty trpící rakovinou. Dvoupodlažní pavilon s mnoha vnitřními atrii je od rušného okolí oddělen tlustou oranžovou zdí tvořící zároveň pozadí zahrady se stromy.

Bodegas Protos, Španělsko - Rogers Stirk Harbour + Partners
Vinařství se nachází v Peñafiel, v severozápadním Španělsku. Tvoří jej pět oblouků na kamenném soklu s výhledem na středověký hrad.

Liverpoool One Masterplan, Liverpool - BDP
Opuštěné území o rozloze 42 akrů s historickou zástavbou v centru bylo sociálně a ekonomicky revitalizováno. Podařilo se vytvořit městskou čtvrť plnou života, která obsahuje rozmanité funkce a je přímo napojena na liverpoolské doky. Na výsledku spolupracovala celá řada architektů a důraz byl kladen na participaci veřejnosti.

5 Aldermanbury Square, Londýn - Eric Parry Architects
Projekt je přínosem pro urbanismus města Londýna. Mezi Wood Street, Aldermanbury Square a Barbican High Walk vzniká nový veřejný prostor a nad ním 18-podlažní stavba.

Kentish Town Health Centre, Londýn - Allford Hall Monaghan Morris
Tato klinika definuje nový standard budov pro zdravotní péči. Klinika má díky propojení kvalitní architektury a umění pozitivní vliv na pacienty i lékaře. Ordinace a vnitřní komunikace se otevírají do převýšeného centrálního prostoru čekárny. Projekt rovněž vyniká maximální flexibilitou a důrazem na principy udržitelnosti (využití recyklovaných materiálů, přirozená ventilace aj.).
0 komentářů
přidat komentář

Související články