Stavbou roku v hradeckém kraji je i Baumova lávka

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
18.11.2013 19:40
Hradec Králové

Hradec Králové - Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2013 dnes získaly lávka pro pěší a cyklisty přes řeku Orlici v Hradci Králové, rodinný dům v Novém Městě nad Metují a rekonstrukce domu U Špuláků v Hradci Králové. Odborná porota dále udělila tři čestná uznání. Do letošního desátého ročníku soutěže stavbaři, investoři a architekti přihlásili 15 staveb, tedy o čtyři více než loni, uvedli organizátoři soutěže z hradeckého hejtmanství.
    Hradecká lávka přes Orlici získala titul v kategorii dopravních staveb. Byla vybudována u zimního stadionu a propojuje Jiráskovy sady v historickém centru s univerzitním kampusem. Autoři se nesnažili na sebe upozornit exkluzivitou, která by dominovala danému místu. Podle poroty naopak zvolili stavbu, která splní svůj účel a bude sloužit pomocí jednoduchých technických prostředků.
    Mezi domy pro bydlení zaujal nejvíce rodinný dům v Novém Městě nad Metují. Upoutá především svojí výjimečností. Bílá stavba s rovnou střechou stojí mezi tradiční zástavbou domků se sedlovými střechami. Stavba je podle hodnotitelů jednoduchá v dispozici, čitelná svojí dispoziční přehledností a propojením interiéru se zahradou.
    Rekonstrukce a přístavba domu U Špuláků zvítězila v kategorii občanské vybavenosti. Barokní dům si v nadzemní a podzemní části i v nově navržené moderní dostavbě s výtahem zachoval určitou jednotnost s dobrou dispoziční návazností starého a nového. V domě U Špuláků se tradičně konají svatební obřady a po rekonstrukci v něm vznikly i reprezentační prostory, které využívá radnice.
    Čestné uznání letos získaly retenční stoka ve Dvorské ulici v Hradci Králové, Neurologická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové a Sporthotel Davídek v Trutnově.
    Hejtmanství přivítalo, že letos vzrostl počet staveb přihlášených do soutěže. "Dokládá to, že v našem regionu vznikají stále kvalitní a nápadité projekty a že snad již odezněly ty nejvážnější následky ekonomické krize, které toto odvětví v posledních letech silně poznamenaly," uvedl hejtmanův náměstek Otakar Ruml.
    Stavby z hradeckého kraje se v minulých letech prosadily i v celostátním měřítku. Prestižní ocenění Stavba roku ČR získaly trutnovské společenské centrum Uffo, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar a budova hradecké studijní a vědecké knihovny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články