Soutěž na projekt výcvikového centra hasičů v Hradci

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
20.10.2010 22:40
Hradec Králové

Hradec Králové - Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR vypsalo soutěž na projektovou dokumentaci a zajištění vydání územního rozhodnutí pro výstavbu obřího výcvikového centra v Hradci Králové. Předpokládaná hodnota zakázky činí 16,7 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Hodnota celé základny je asi 1,8 miliardy korun. Z nich by 85 procent měla zaplatit Evropská unie.
    Centrum nazvané Akademie Hasičského záchranného sboru ČR má vyrůst na hradeckém letišti. Sloužit by mělo od roku 2015. Moderní výcviková základna dosud záchranářům v Česku chybí a Česko je podle hasičů poslední zemí v EU bez takového centra.
    Hlavní částí základny bude výcvikový polygon, který umožní nácvik likvidace krizových situací a havárií v reálných podmínkách. Pro simulaci nehod stavbaři postaví například kus železnice a dálnice i s tunelem. Hasiči si v reálných podmínkách budou zkoušet zásah v hořícím domě, obchodním centru, průmyslovém závodu, likvidaci nebezpečných látek v kanalizaci a potrubí či vyprošťování lidí ze studní, závalů a trosek domů.
    Součástí střediska, které využije stávající kasárny na letišti, bude i vzdělávací část pro všechny složky integrovaného záchranného systému. Z Lázní Bohdaneč se do centra přesune Institut ochrany obyvatelstva. Součástí centra budou i výzkumné kapacity a specializované laboratoře, například pro chemiky. Hasiči v tomto směru hodlají spolupracovat s vysokými školami v Hradci Králové a Pardubicích.
    V roce 2011 by měl projekt projít posouzením vlivu na životní prostředí (EIA), získat územní rozhodnutí a dostat schválení na národní úrovni. Během první poloviny roku 2012 by k němu měla dát konečný souhlas Evropská komise. Stavební povolení by centrum mohlo mít v polovině roku 2012, stavět by se mělo v  letech 2013 a 2014.
0 komentářů
přidat komentář

Související články