OLOVĚNÝ DUŠAN 2015: Adam Řehák

Průmyslový design / VÍTĚZ kategorie jednotlivci

Zdroj
Spolek posluchačů architektury na FA ČVUT
Vložil
Tisková zpráva
21.03.2015 01:10

Pražské jaro / Videoprojekce

ateliér: Marián Karel - Josef Šafařík
dříve absolvované ateliéry: Fišer, Šulc, Kotas

Projekt — Nejdynamičtějším vizuálním prvkem orchestru, jsou pohyby smyčců a dirigentovy hůlky. Pro svůj projekt jsem se rozhodl tyto pohyby digitálně snímat a vytvořit z nich animaci. Na snímání pohybu smyčců bude použit systém Optitrack. Bude osloveno 5 umělců, aby zahráli skladbu Vltava od Bedřicha Smetany. Nahrávání podkladů proběhne v laboratoři počítačové grafiky ČVUT na Karlově náměstí. Umělcům se na konce smyčců umístí UV reaktivní kuličky, které se snímají 16 kamerami. Následně se trackuje jejich přesná poloha v prostoru. Animace se bude promítat ku příležitosti zahájení Pražského jara 2015. Projektor bude umístěn v prostorách protilehlé Vysoké školy uměleckoprůmyslové.


Hodnocení porory — Vítězný návrh má nakonec poměrně daleko od průmyslového designu. „Smyčce“ celou porotu zaujaly svým nápadem. Bylo to něco, co nás skutečně v tu chvíli bavilo. Nehodnotila jsem zpracování (to ostatně v tomto případě není moje parketa – jedná se o video), ale nápad. Je paradoxem, že na katedře průmyslového designu zvítězil návrh video-mappingu na zeď Rudolfina, ale současně to také odpovídá tomu, že u ostatních návrhů mi chyběl ten mladistvý náboj, který je na školních pracích to nejcennější.
Za porotu Anna Marešová

Jedná se sice o nehmatatelný design, ale zaujala mě zde kombinace různých moderních technologií, které by se mohly dobře hodit právě ke zviditelnění Pražského Jara. Do určité míry originální interpretace snímání pohybu smyčců a následný digitální přenos na fasádu budovy ve mně vyvolaly jedinou pochybu: „Je pro projekci ideální zrovna promítání na členitou fasádu budovy Rudolfina?“ Tímto si nejsem úplně jist, ale věřím, že promítání a vizualizace hudby světelnou projekcí na jednoduchou plochu by fungovalo velice dobře. Zároveň se nejedná o nedosažitelnou metodu a myslím si že by celý projekt mohl být realizován.


Za porotu Jan Dědek
0 komentářů
přidat komentář