Ještěd f kleci 12 - nominace - Zuzana Neťuková

Minimální lázně – Tetris

Zdroj
JFK
Vložil
Tisková zpráva
07.07.2014 00:30
ateliér Ing.arch. Radka Suchánka, Ph.D. a Ing.arch.Dott. Petra Janoše
Hlavním kritériem tohoto zadání bylo vytvořit minimální lázně do našeho místa bydliště. Bydlím ve vesnici nedaleko Jablonce nad Nisou, která se jmenuje Haratice. Pro místní lidi jsou, v rámci aktivního odpočinku, nejoblíbenější procházky v přírodě. Jelikož místní přírodu mám také moc ráda, rozhodla jsem se zaměřit na ni.
V oblasti lázeňství jsem se tedy soustředila na pocitovou a duševní očistu, kterou jsem zároveň spojila s typicky lázeňským prvkem, kterým je voda. Právě pro krásu místní přírody jsem chtěla vytvořit něco, co jí výrazně nenaruší nebo nepřetvoří. Hlavní pro mě bylo podtrhnout určitá místa a vytvořit prostor pro vychutnání jejich jedinečné atmosféry.

Vytvořila jsem železobetonovou konstrukci, kterou jsem v různých sestavách umístila do řeky Kamenice. Sestavy jsou rozmístěné v části řeky, která protéká podél Palackého stezky nebo v potocích, které do Kamenice vtékají. Konstrukce částečně přehrazuje řeku a zároveň umožňuje lidem volný přístup k vodě, kde se mohou brouzdat, koupat, nebo jen posedět. V některých místech tato konstrukce plní také funkci přemostění, které v délce 7km této stezky chybí. Přemostění ale není běžného typu, je pojato spíše jako přeběhnutí řeky po kamenech.
Jednotlivé sestavy se skládají z prefabrikovaných dílců. Dílce mají 3 základní tvary v modulu po 250mm.Tyto dílce mohu různě sestavovat k sobě jako skládačku a tím vytvořím rozmanité množství sestav. Některé vodorovné plochy dílců jsou obloženy dřevem, pro příjemnější posezení i při chladnějším počasí.


Výsledkem mé práce je jednoduchý princip, který lze aplikovat kamkoliv.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Místo u říčky
robert
07.07.14 12:36
Misto u ricky
27.08.14 04:07
zobrazit všechny komentáře

Související články