AMO v soutěži Evropské muzeum roku 2008 neuspělo

Zdroj
Mgr. Petr Bielesz | Muzeum umění Olomouc
Vložil
Tisková zpráva
18.05.2008 15:50
Vítězné Kumu Art Museum z Tallinnu
Bez hlavní ceny se v neděli 18. května vrátil z dublinského finále soutěže Evropské muzeum roku 2008 zástupce Arcidiecézního muzea Olomouc (AMO). I když se jediný český reprezentant v konkurenci 70 institucí k vítězům prestižní ankety nezařadil, již samotná účast na vyvrcholení soutěže vynesla AMO mezi evropskou muzejní elitu. Titul získalo Kumu Art Museum z estonského Tallinnu.
Soutěž Evropské muzeum roku vyhlašuje od roku 1977 Rada Evropy. Letos o jednu z cen usilovalo sedm desítek muzeí a galerií. O držiteli titulu se rozhodovalo na výročním zasedání Evropského muzejního fora v irském Dublinu ve dnech 14. až 17. května. Do finále přitom postoupilo jen 35 institucí a patřilo k nim také olomoucké Arcidiecézní muzeum. "Soutěž pro nás začala už vloni. Naše muzeum navštívil komisař, který hodnotil především služby pro veřejnost. Ve stejném duchu probíhalo i dublinské finále. Odborná porota kladla největší důraz na míru vstřícnosti vůči návštěvníkovi, rozsah, kvalitu a přátelskost nabízených služeb," řekl historik umění Ondřej Jakubec, který AMO v Dublinu zastupoval.
Přestože AMO cenu nezískalo, z rozhovorů s porotci bylo podle Jakubce zřejmé, že olomoucké muzeum vzbudilo velké sympatie. "Naše výstavy, doprovodné akce a programy pro děti je velice zaujaly a řadili nás mezi desítku nejlepších. Bohužel držitel jednoho ze tří zvláštních ocenění - Museum Catharijnecovent z Utrechtu - má podobnou náplň jako my, takže pravděpodobně nechtěli ocenit dvě instituce s obdobným programem," dodal. Jak ale upozornil, již samotná účast ve finále je pro AMO vyznamenáním. "Certifikát, který jsme v Dublinu získali, výslovně oceňuje výjimečnou kvalitu muzea i sbírek, které představujeme," citoval historik umění.
Čestné uznání pro Museo de Almería, Španělsko
Setkání podle něj probíhalo ve velmi přátelské atmosféře. "Hlavní cenu s sebou sice nevezu, ale přivážím něco možná ještě důležitějšího, a to jsou kontakty na tematicky spřízněná muzea," upozornil Jakubec a nevyloučil spolupráci například s oceněným utrechtským muzeem nebo kolegy ze Slovinska.
Skutečnost, že se AMO účastí v dublinském finále dostalo mezi evropskou elitu, vyzdvihl také Pavel Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc, které AMO spravuje. "Některá z hlavních cen by nás samozřejmě velice potěšila, ale přesto jsme spokojení. Postup do finále je potěšující zejména proto, že porotci se rozhodovali hlavně na základě kvalit služeb pro veřejnost, což je také pro nás důležité kritérium úspěšnosti muzea. Navíc díky kontaktům s evropskou špičkou získáváme nové zkušenosti, inspiraci a směr k dalšímu zlepšování," zhodnotil Zatloukal účinkování AMO v soutěži.
Arcidiecézní muzeum Olomouc, společný projekt Muzea umění Olomouc, olomouckého arcibiskupství a českého státu, bylo otevřeno v červnu 2006. Stálá expozice v rekonstruovaných prostorách někdejšího Přemyslovského hradu představuje přes 300 děl od románského slohu po baroko včetně slavné Šternberské madony či kočáru biskupa Troyera. Muzeum pořádá kromě stálé expozice i krátkodobé výstavy a doprovodné akce. Velkou pozornost věnuje i lektorské činnosti pro všechny typy škol.

EVROPSKÉ MUZEUM ROKU 2008
Hlavní cena
Kumu Art Museum, Tallinn, Estonsko
Zvláštní uznání
Catharijneconvent Museum, Utrecht, Nizozemsko
Museo de Almería, Almeria, Španělsko
The Wimbledon Lawn Tennis Museum, Londýn, Velká Británie

Vítězná muzea z předchozích let
2007 - Deutsches Auswandererhaus, Bremerhaven, Německo
2006 - CosmoCaixa, Barcelona, Španělsko
2005 - Muzeum národního dědictví, Arnhem, Nizozemsko
2004 - MARQ, Archeologické muzeum provincie Alicante, Španělsko
2003 - Victoria and Albert Museum - British Galleries, Velká Británie
2002 - Chester Beatty Library, Dublin, Irsko
2001 - National Railway Museum, York, Velká Británie
2000 - Guggenheim Bilbao, Španělsko
0 komentářů
přidat komentář

Související články