Tančící dům / Frank Gehry, Vlado Milunić

Autor: Irena Fialová
Nakladatelství: Zlatý řez
Rok vydání: 2003
Formát: 205 x 230 mm, 204 stran
Jazyk: česky
Běžná cena: 690 Kč
Naše cena: 586 Kč (bez 10 % DPH: 532,73 Kč)
  23,53 € (bez 10 % DPH: 21,18 €)
Skladem: 0 ks (standardní doba expedice do 7 dnů)
 

Kniha o stavbě, která vrátila Prahu na mapu současné světové architektury
Tančící dům je první stavbou špičkového světového architekta, která byla v Praze po sametové revoluci realizována. Pojmenování dostal podle tvaru svých dvou nárožních věží, které připomínají slavný taneční pár Freda Astaira a Ginger Rogers. Autorem Tančícího domu je ame- rický architekt kanadsko-polského původu Frank Gehry, kterého do Prahy v roce 1992 přivedl investor stavby ING Real Estate. Spoluautorem je Vlado Milunić, český architekt jugoslávského původu, který kdysi bydlel v sousedním domě na nábřeží spolu s Václavem Havlem. Projekt Tančícího domu vzbudil v letech 1993-1994 nejrozsáhlejší veřejnou diskusi o architektuře, která se dosud v Praze odehrála, o čemž svědčí více než 200 mediálních ohlasů domu.
Přesto nebo právě proto nebyl příběh vzniku domu nikdy zdokumentován vcelku. Kniha o Tančícím domě je výsledkem dvouleté práce editorky Ireny Fialové, která z českých a amerických archivů shromáždila známé i nové informace a dokumenty, které setřídila a zpracovala tak, aby oslovily jak laickou, tak i odbornou veřejnost. V knize je zdokumentován celý vzrušující proces vzniku Tančícího domu, na kterém si Frank Gehry ověřil výhody a možnosti vyžití 3D počítačového modelování, bez kterého by její geometrie volných forem nemohla být realizována. Gehryho Guggenheimovo muzeum v Bilbau se proslavilo jako první realizace „digitálního“ 21. století - je to však právě Tančící dům, kterému by měl tento titul patřit.
Kniha vychází nejen v české, ale i v anglické jazykové mutaci, a bude distribuována v ČR, Evropě a USA.
Autoři textů Irena Fialová, Rostislav Švácha, Jana Tichá, Idan Schein
Fotografka knihy Ester Havlová

Skvělá monografie nejvýznamnějšího domu na území ČR v porevolučním desetiletí. Pokud hledáte studijní materiál o Tančícím domě, stačí vám bohatě tato jediná kniha.