Matematika ideální vily a jiné eseje

Autor: Colin Rowe
Nakladatelství: ERA vydavatelství
Rok vydání: 2007
ISBN: 978-80-7366-094-9
Formát: 228 stran, brožovaná, 165 x 225 mm
Jazyk: česky
Běžná cena: 295 Kč
Naše cena: 270 Kč (bez 10 % DPH: 245,46 Kč)
  10,47 € (bez 10 % DPH: 9,42 €)
Skladem: 0 ks (standardní doba expedice do 14 dnů)
 

Texty Colina Rowea o moderní architektuře shromážděné v knize Matematika ideální vily a jiné eseje patří mezi „nejkonzistentnější a nejinspirativnější“ texty napsané o architektuře.
Poukazují na překvapující kontinuitu mezi architekturou moderní a architekturami, které jí předcházely. Zamýšlejí se nad charakterem utopického myšlení a jeho přijatelností, rekonstruují vývoj pojmů, které si moderna přisvojila.
Po přečtení textů se architektura šestnáctého století nejeví už tak vzdálená a „mrtvá“, eklektická architektura 19. století  zase tak „povrchní a zkažená“, jak ji modernismus líčil. Moderní architektura se už nezdá tak „zcela nová“, přestože je pořád neméně fascinující.
Kniha obsahuje devět esejů: Matematika ideální vily, Chicagský skelet, Charakter a kompozice, Manýrismus a moderní architektura, Transparentnost: doslovná a fenomenální, „Neoklasicismus“ a moderní architektura I a II, La Tourette a Architektura utopie.
Tyto eseje obsahují přesvědčivé popisy architektonické logiky, o kterou se opírají kanonické moderní stavby jako vila Stein nebo Bauhaus. Odkrývají ideologická východiska moderní architektury. Od 50. let Roweho texty zásadním způsobem podněcovaly její další rozvoj i její překonávání.
Roweovy úvahy, které ovlivňovaly natolik odlišné architekty, jako byli J. Stirling, L. Kahn, J. Hejduk, R. Meier, P. Eisenman či M. Graves, jsou nyní poprvé dostupné také v českém jazyce.