Kvadrivium

Čtyři svobodná umění: aritmetika, geometrie, hudba a astronomie

Nakladatelství: Dokořán
Rok vydání: 2015
ISBN: 987-80-7363-732-3
Formát: 15x17 cm, 410 stran, vázaná
Jazyk: česky
Běžná cena: 499 Kč
Naše cena: 450 Kč (bez 10 % DPH: 409,09 Kč)
  17,24 € (bez 10 % DPH: 15,52 €)
Skladem: 1 ks (standardní doba expedice do dne|dnů|dnů)
 

Základní kurz na většině středověkých univerzit se skládal ze studia sedmi svobodných umění. Nižší úroveň (gramatika, rétorika a dialektika) se nazývala trivium a úroveň vyšší – kvadrivium – zahrnovala studium aritmetiky, geometrie, hudby a astronomie. Kvadrivium lze chápat jako studium čísel ve vztahu k prostoročasu: aritmetika se zabývá čistými čísly, geometrie čísly v prostoru, hudba čísly v čase a astronomie (kosmologie) čísly v časoprostoru.
Kniha Kvadrivium vznikla jako syntéza šesti publikací řady Pergamen, která pro českého čtenáře již téměř deset let systematicky mapuje lidské poznání na pomezí vědy a tajemna. Stejně jako u jednotlivých titulů řady jde o atraktivně graficky zpracované ochutnávky velkých témat, které se nebrání mystice ani čisté spekulaci. Jednotlivé knihy byly pro Kvadrivium aktualizovány, doplněny o řadu nových kapitol, tabulek a přehledů a propojeny odkazovým aparátem.
Kniha poskytne mnoho potěšení každému, kdo se nebojí přemýšlet o velkých tématech, a uvítá názorného průvodce po jejich říši s doprovodem stovek půvabných ilustrací.
Kniha Kvadrivium vznikla jako syntéza šesti publikací řady Pergamen, která pro českého čtenáře již téměř deset let systematicky mapuje lidské poznání na pomezí vědy a tajemna. Jednotlivé knihy byly pro Kvadrivium aktualizovány.

Související

0 komentářů
přidat komentář