Co Bauhaus dal – a co vzal

Kritické úvahy o modernistickém pojetí designu a architektury

Autor: Jan Michl
Nakladatelství: Books & Pipes
Rok vydání: 2020
ISBN: 978-80-7485-222-0
Formát: 16x23 cm, 328 stran, brožovaná
Jazyk: česky
Běžná cena: 395 Kč
Naše cena: 350 Kč (bez 10 % DPH: 318,18 Kč)
  14,71 € (bez 10 % DPH: 13,24 €)
Skladem: 1 ks (standardní doba expedice do 5 dnů)
 

Nakolik se Bauhaus stal překážkou na cestě k větší přitažlivosti designu i architektury? – Je minulá architektura a design součástí minulosti – nebo přítomnosti? – Je dnes ornament anachronismem? – Jaká je role luxusu v designu? – Jaký je rozdíl mezi skutečnými a umělými potřebami? – Je vkus stále aktuální pojem? – Má pojem stylingu místo v současném designu? – O co vlastně šlo v postmodernismu 70. až 90. let minulého století? – Proč design přispívá ke společenské rovnosti i nerovnosti zároveň? – Co to je sémantika výrobků? – Proč má abstraktní modernistická estetika monopolní postavení v současném designérském a architektonickém školství? – Proč je nutno se dívat se na stylové idiomy minulosti jako na vynálezy bez data spotřeby?

Na tyto a řadu dalších aktuálních otázek se pokouší odpovědět kniha Jana Michla, emeritního profesora historie a teorie designu Vysoké školy architektury a designu (AHO) v Oslu v Norsku. Autor nabízí nový a neotřelý pohled na teorii a praxi moderního designu a architektury a prosazuje návrat pojmu styl do pedagogického procesu i do kritických diskusí o designu a architektuře.

Kniha je určena zejména studentům designu a architektury, kteří mají potřebu se zamýšlet nad povahou své budoucí profese, ale také praktikujícím designérům a architektům, stejně jako historikům obou oborů, a vůbec zainteresovanému publiku.

Související

 
0 komentářů
přidat komentář