Chi

Ti-Nan Chi

*1957 - Taipei, Taiwan
10-4-201 Beixiaojie, Sanyuanli, Chaoyangqu, 100027 Beijing
+86 10 64625808
+86 10 64625808
mail@microurbanism.net
Hlavní obrázek
Ti-Nan Chi (výslovnost: Tchi-Nan Čchi) se narodil v roce 1957 ve městě Taipei (Tchaj-pej) na Taiwanu (Tchaj-wanu), vystudoval architekturu na tchajwanské Tunghai University a v roce 1988 dokončil postgraduální studium na Yale University v USA u architekta Franka Gehryho a filozofa Karstena Harriese. V roce 1993 otevřel svou první architektonickou kancelář v Tchaj-peji. V roce 1997 založil kancelář Z ARCHITECTURE, která byla přidružena k jeho workshopům. Studio získalo několik ocenění v mezinárodních soutěžích i na výstavách. Projekty zahrnují širokou škálu typů budov včetně uměleckých a kulturních zařízení, parků a náměstí, rezidenčních a komerčních budov i jejich interiérů. Kancelář ale řeší také územní plány, urbanistické studie nebo projekty regenerace průmyslových areálů. V roce 2004 architekt otevřel kancelář i v Pekingu pod názvem CHI Ti-Nan Architects.
Roku 1999 založil architekt Chi nevládní organizaci Human Environment Group. Od té doby je organizátorem série workshopů nazvaných Urban Flashes,* které se pořádají v Evropě a Asii jako součást praktikování a ověřování jeho konceptu Micro-Urbanism (Mikro-urbanismus). V mikro-urbanismu Chi kombinuje východní předvědecké techniky (např. feng shui/feng-šuej) se západním fenomenologickým přístupem a sociálním aktivismem. Podle tohoto konceptu má každé město svůj vlastní mikrokosmos, který se specificky vztahuje k přírodnímu prostředí i ke stávajícím urbanistickým podmínkám. Zkoumání a podporování těchto vztahů je mnohem důležitější než v současnosti převažující navrhování funkčních ploch a vymezování směrů rozvoje. Mikro-urbanismus vychází z přesvědčení, že je důležité zkoumat vnitřní realitu města – komunikaci (v různých významech slova) a samokoordinaci města. Je proto třeba začít u mikro-měřítka skrze ducha města (genia loci) a jeho obyvatele, což architektům umožní odhalit samoléčebný potenciál, který každé město má.
Architekt Chi je stále častěji zván do velkých měst po celém světě, kde navrhuje staro-nové mikro-zóny, nebo přímo regeneraci klíčových městských prostorů (např.: Nanjing a Shenzhen v Číně, Kolhapur v Indii, Brusel v Belgii, Pittsburg v USA, Liverpool ve Velké Británii). V neposlední řadě je Chi velice aktivní i na akademické půdě. Byl a je hostujícím profesorem na řadě vysokých škol, například Tunghai University na Tchaj-wanu, State University of New York v Buffalu, Bergen School of Architecture v Norsku, Sinhgad College of Architecture v Indii nebo Tallinn Technical College of Engineering v Estonsku.

* Díky trojici sympózií Urban Flashes z roku 2002 (Taipei-Linz-Londýn) navštívil Taiwan i finský architekt Marco Casagrande, kde se nejprve spřátelil s Ching-Yueh Roanem a následně začal pracovat na projektech v uskupení the WEAK!
Jan Dostalík
Výběr z projektů a realizací:
Projekt obnovy pobřeží Tai Long Sai Wan, Hong Kong, Čína (2011)
Zhangova vila, Tainan/Tchaj-nan, Taiwan/Tchaj-wan (2006-2008)
Projekt regenerace mikro-zóny, Taian/Tchaj-an, Čína (2006)
Projekt regenerace mikro-zóny, Nanjing/Nanking, Čína (2005)
Instalace IT parku, Bienále v Gwangju, Jižní Korea (2002)
Museum skla, Xinzhu/Hsinchu/Sin-ču, Taiwan/Tchaj-wan (2000)
Konfuciův park, Xinzhu/Hsinchu/Sin-ču, Taiwan/Tchaj-wan (1999)
Pobočka kanceláře Financial Times Taipei, Taipei/Tchaj-pej, Taiwan/Tchaj-wan (1998)
Love City Boutique, Taipei/Tchaj-pej, Taiwan/Tchaj-wan (1997)
Zhengův dům a studio, Gaoxiong/Kaohsiung/Kao-siung, Taiwan/Tchaj-wan (1994)

Zdroje:
Chi Ti-Nan / Micro-urbanism (2007)
Vilen Künnapu: Interview with Chi Ti-nan, Epifanio (2007)
Chi Ti-Nan develops a project to preserve Hong Kong coastline Tai Long Sai Wan, World Architecture News (2011)