U stanice metra Florenc znovu fungují hodiny a tabule se světovými časy

Publisher
ČTK
06.12.2023 08:35
Czech Republic

Prague


Praha - Na prostranství u stanice metra Florenc ode dneška opět fungují hodiny a tabule s deseti světovými časy, které kvůli špatnému stavu nosné konstrukce muselo hlavní město před více než třemi lety demontovat. Restaurované hodiny dnes spustili zástupci Prahy 8 a městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která měla obnovu na starosti. Dvanáctimetrovou ocelovou konstrukci, která hodiny a tabuli drží, již firma na místo vrátila na konci září, jde o repliku původní plastiky.


Celá obnova podle zástupců THMP vyšla na zhruba dva miliony korun bez DPH a kromě výroby repliky konstrukce a restaurace hodin s tabulí zahrnovala také úpravy okolního prostranství tak, aby nesvádělo vodu ke sloupu. Právě to byl důvod, proč muselo město původní plastiku demontovat. Stékající voda způsobila tak silnou korozi, že hrozil její pád.

Repliku původní plastiky z roku 1985 vyrobila zámečnická firma Jana Langa z Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku. "Repasi samotných hodin prováděla ta samá firma, která je kdysi vyrobila, pražská firma Elektročas. Dneska v ní ale už nepracoval nikdo, kdo by byl schopen ty hodiny restaurovat, takže museli povolat zpátky do práce veterána ze svých řad," řekl dnes radní hlavního města Michal Hroza (TOP 09).

Místostarosta Prahy 8 Tomáš Hřebík (STAN) uvedl, že Florenc je pomyslnou vstupní branou do městské části a v budoucnu ji čeká výrazná proměna. "Doufejme, že jakýkoliv budoucí investor v tomto území už se nebude moci těm hodinám vyhnout a bude je muset zakomponovat do veřejného prostoru," řekl.

Místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný doplnil, že na hodinách je nově řídící systém, který umožňuje jejich monitoring na dálku. "I všechny ostatní veřejné hodiny, které THMP spravují, máme osazené vlastní technologií, která dispečinku ukazuje polohu ručiček," dodal šéf firmy Tomáš Jílek. Společnost má podle dřívějších informací na starosti správu zhruba 500 veřejných hodin v hlavním městě.
0 comments
add comment