Markéta Mráčková, Barbora Šimonová: Ahoj sestro, vítej v Číně

Publisher
Petr Šmídek
01.12.2021 11:07
Book premiere

Kniha „Ahoj sestro, vítej v Číně“ reflektuje pětiměsíční pobyt Markéty Mráčkové a Barbory Šimonové v čtrnáctimilionovém severočínském městě Tchien-ťinu, od září 2019 do ledna 2020. Kniha je inspirována zážitky a zkušenostmi, které načerpaly během studia ve Škole architektury na Tchien-ťinské univerzitě v rámci studijního výzkumného stipendia. Vychází z osobních zážitků, místních motivů, deníkových zápisků, přečtených knih a článků. Knihu vydává kulturní družstvo cosa.cz.
„Osobními příběhy možná nelze reflektovat realitu tak rozporuplného systému jako je Čínská lidová republika. Ale snad lze s jejich pomocí přiblížit čtenářům některé stránky všedního života dvou Středoevropanek v téměř čtrnáctimilionovém severočínském městě. Pro knihu jsme vybraly zajímavosti, informace a zkušenosti, které nám pomohly pochopit specifika místní kultury nebo vyjasnit některá okcidentálně-orientální nedorozumění. Na nich chceme ilustrovat, jak mlhavá je představa průměrného Středoevropana o životě v Číně, kterou jsme zvyklí nazírat logikou naprosto rozdílného kulturního a politického zázemí, hodnot a zvyklostí.“ M. M. & B. Š.

Markéta Mráčková a Barbora Šimonová jsou architektky, absolventky Školy architektury AVU v Praze. V současné době působí jako asistentky Ateliéru architektury IV na UMPRUM. V roce 2016 založily kulturní družstvo cosa.cz, věnující se architektuře, umění, hudbě, literatuře a práci s filmem. Jsou spoluautorky knihy Legenda o sídlišti (2015), vydaly překlad příběhů Melancholie a dobrodružnost stavění: 25 zapomenutých staveb od Gottfrieda Müllera (2016), od roku 2016 se věnují natáčení portrétů staveb vzniklých v 80. letech. V roce 2020 byly nominovány na cenu Architekt roku.

Tiráž
autorky Markéta Mráčková, Barbora Šimonová
grafická úprava Viktor Vejvoda
překlady z čínštiny, česká transkripce a slovník: Kačka Blátotlačka
redakce: Michaela Janečková, Irena Lehkoživová
fotografie: Markéta Mráčková, Martin Stoss, Barbora Šimonová
formát: 141 stran, měkká vazba
velikost: 17 x 24 cm
vydavatel: cosa.cz, kulturní družstvo
rok vydání: 2020
Tiskárny Havlíčkův Brod
ISBN 978-80-270-8958-1
0 comments
add comment