Vrátit krásu bez experimentů

Publisher
Tisková zpráva
25.08.2020 10:30
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Austria

Wien

Až budete mít cestu do historického centra Vídně, neměli byste opomenout alespoň krátkou návštěvu ulice Brandstätte. Naleznete v ní jeden mimořádně zajímavý historický dům, který před nedávnou dobou prošel ještě zajímavější proměnou. Architekt Stephan Ferenczy zbavil budovu nešetrných zásahů minulosti a dal jí zcela nový kabát. To se mu povedlo také díky hliníkovým šablonám PREFA, které pokryly velkoryse pojatou střechu, jež nyní tvoří jasnou dominantu budovy.

Bez nadsázky se dá říci, že snad neexistuje těžší architektonická disciplína, než je rekonstrukce starých budov. Je třeba být citlivý a zachovat původní starý ráz, ale přitom se nezříkat ani nových trendů současnosti. Namíchat tyto ingredience správně a v optimálním poměru je vždy to, co nakonec rozhodne o úspěšnosti nebo neúspěšnosti celkové proměny. Stephan Ferenczy si byl tohoto faktu velice dobře vědom. Vždyť, jak sám říká, často se při proměně starých budov cítí jako vykradač hrobů, který sahá na posvátné relikvie minulosti. Se svým dílem na Brandstätte ale může být více než spokojen. Dal si mimořádně záležet už proto, že tato ulice je jednou z tradičních přístupových cest k vídeňské dominantě, Svatoštěpánské katedrále.

S úctou k minulosti, s touhou po současnosti

Úcta k minulosti byla pro architekta o to důležitější, že ne všichni jeho předchůdci dokázali onu úctu projevit. Zvláště zásahy z 50. let byly necitlivé a nepěkně se na vzhledu domu podepsaly. "Stál jsem tak před nelehkým úkolem: retušovat minulé chyby a nedokonalosti a navrátit budově původní kouzlo a současně jí při tom vtisknout i punc současné doby. Snažil jsem se být ve svém návrhu precizní a pokorný už proto, že v budově sídlí jeden z tradičních vídeňských podniků Café Korb. Ten je oblíbeným místem pro setkávání nejen samotných Vídeňanů, ale také turistů, kteří rakouskou metropoli nedokážou opustit, aniž by si zde vychutnali vynikající místní kávu."
Dalším faktorem, který architekta velmi zavazoval, bylo těsné sousedství stavby, v němž se nachází další významná budova – Zacherlův dům. Tomu vévodí poutavá měděná střecha, a tak bylo předem jasné, že střecha musí hrát prim i u Ferenczyho realizace. "Nechtěl jsem žádnou hru o to, který dům přebije který. Šlo mi o kontrast, ale zároveň i o symbiózu. Proto padlo mé rozhodnutí na zlatou barvu. Vždyť jaká jiná barva by mohla hrát důstojný tandem s měděnou než právě zlatá," vypráví se zaujetím Ferenczy.

Symbióza hliníku a oslnivého lesku

Měla-li být vrcholem krásy celé budovy střecha, pak jejímu významu musel odpovídat také použitý materiál. Tím nemohly být ani šindele, které by působily nepatřičně, ani měď, protože ta by zase nevytvářela potřebný kontrast se Zacherlovým domem. A tak přišel ke slovu hliník. "Tento materiál začíná v posledních letech získávat na oblibě, a to nejen pokud jde o střechy, ale dokonce i o fasády. Je to krytina současnosti a díky svým vynikajícím vlastnostem také budoucnosti. Společnost PREFA poskytuje na své šablony dlouholetou záruku. Je skvělé, že vám firma vyrobí barevný odstín doslova na míru, ale k čemu by to bylo, kdyby váš vysněný odstín po čase omšel. To se ovšem s PREFA falcovanými šablonami nestane."

Barva a dlouhá životnost tu ovšem nebyly tím jediným kritériem. Při každé stavbě je samozřejmě důležité i to, aby byl materiál tvárný a dostatečně flexibilní, což umožňuje rychle postupovat a nezaostávat za stavebním plánem. "Falcované šablony umožňovaly snadnou a velmi komfortní práci, aniž bych musel jakkoli slevit z vysokých nároků na dokonalý vzhled. Díky společnosti PREFA se budova v samém srdci Vídně proměnila k nepoznání a bude kolemjdoucí uchvacovat ještě po mnoho následujících dekád," uzavírá vyprávění architekt Ferenczy.

O projektu

Název projektu: Korb Etagen
Objekt, místo: výstavba podkroví, Vídeň
Typ stavby: novostavba
Architekti: BEHF Architects, Arch. DI Stephan Ferenczy
Realizace: Drascher & Partner
Typ střechy: PREFA falcovaná střešní šablona 29 × 29
Barva střechy: zvláštní barva na přání, perleťově zlatá
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
0 comments
add comment

Related articles