Odolný proti vlivu počasí i v srdci Dolomitů

Publisher
Tisková zpráva
22.07.2013 11:10
Východní Tyrolsko leží mezi vysokými a málo prostupnými horskými pásy a vyznačuje se mimořádně náročnými klimatickými podmínkami. Proto je zde velmi důležité mít při stavbě domu silného a spolehlivého partnera. Tuto cestu zvolil i Dr. Markus Walder při novostavbě svého domu v Messensee. Jeho dům je tak skvěle vybaven do každého počasí díky nejkvalitnějším hliníkovým střešním a fasádním systémům.


V srdci Dolomitů panují odedávna velmi drsné povětrnostní podmínky. Obec Messensee, která se nachází nad komunikací v údolí Pustertal, byla dle dochovaných záznamů ve 12. století zaplavena a zcela zničena. A právě kvůli zdejším náročným klimatickým podmínkám musí stavitel vědět, jak stavbu proti nim chránit.

Absolutní bezpečnost

Při výstavbě domu vsadil stavebník na střešní a fasádní panel FX.12 od společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Ing. Karl Josef Mair z prováděcí stavební firmy Frey upřesňuje: „Vzhledem ke skutečnosti, že dům nemá střešní přesah a objekt je tím ještě více vystaven vlivu počasí, bylo jako optimální řešení zvoleno průběžné použití panelů FX.12. Střecha a fasáda zde tvoří jeden funkční celek a účinně tak chrání dům před každým počasím.“ U odvětrané fasády vzniká ve ventilačním prostoru stálé proudění vzduchu mezi nosnou konstrukcí a pláštěm fasády. To má za výhodu, že proudící vzduch odvádí případnou vlhkost od nosné konstrukce, udržuje ji suchou, a při vysokých teplotách navíc izoluje dům a odvádí teplo. „Proto je dům v zimě chráněn před chladem a v létě před teplem.“ dodává Mair.

Snadná a rychlá montáž

Žádný jiný materiál nemá tolik výhod jako hliník: je nerozbitný, rezuvzdorný, neobyčejně pevný, ale přesto lehký a s minimální námahou lehce tvarovatelný. Vzhledem k promyšleným detailům napojení a individuálně volitelnému přesazení panelů FX.12 je jejich montáž velice rychlá. „Naše produkty splňují nejen všechny požadavky na funkčnost a bezpečnost, ale také značně usnadňují práci klempířům,“ říká odborný poradce PREFA Johann Kummer. „To je také důvod, proč jsme hrdi na to, že můžeme nabídnout panel FX.12 jako dokonalý produkt se snadnou a rychlou montáží.“


 

Montáž přímo na plné bednění

Klempíř Roland Maurer to potvrzuje: „Důležitou výhodou výrobků PREFA je způsob jejich připevnění. Díky dodatečnému lemu na horní straně může být panel FX.12 montován přes připravené otvory bez nutnosti dalších příponek přímo na nosnou konstrukci, eventuálně – jako u objektu v Massensee – přímo na plné bednění. Montáž panelů FX.12 je proto pro odborníka snadná a přesná.“ Kromě jedinečné montáže se tyto produkty vyznačují i svojí odolností, dlouhou životností a rozmanitostí barev. Ta nabízí především pro moderní objekty ve venkovských oblastech zajímavé optické možnosti.

Technické detaily
Kónická úhlová drážka představuje dle odborného poradce PREFA Johanna Krummera další zvláštnost střešního a fasádního panelu FX.12. Nabízí optimální ochranu proti hnanému dešti a vlhkosti, umožňuje příčnou dilataci a zlepšuje samočištění odplavováním nečistot z drážky. Panel FX.12 je dostupný ve 2 formátech: 1400 x 420 mm, resp. 700 x 420 mm. Pro docílení individuálního vzhledu celkové plochy by svislé drážky neměly ležet bezprostředně nad sebou. Při pokládání FX.12 jako střešní krytiny je proto nutno dodržet jejich přesazení min. 220 mm. Minimální potřebný střešní sklon je 17°.

Pokládka začíná na okapní hraně a následuje zprava doleva. Podkladní pás PREFA je na základě šňůrování připevněn pomocí hřebíků. Všechny vyražené otvory pro hřebíky musí být bezpodmínečně přibité. Teprve pak mohou být připevňovány střešní prvky. Při montáži panelů se používají delší vroubkované hřebíky PREFA. Pro oplechování, případně napojení střešních a fasádních prvků je nutno z hlediska zachování dlouhodobě stejného barevného odstínu používat výlučně barvené plechy PREFA. Správné příslušenství je rovněž důležité – proto společnost PREFA nabízí svým zákazníkům široký sortiment střešních a fasádních doplňků.

Individuální vzhled díky nepravidelným zlomům

Za slunečných dnů ve východním Tyrolsku se panely FX.12 vyznačují velmi specifickým efektem: díky nepravidelným zlomům a v závislosti na úhlu slunečního svitu nabízí vždy jinou tvář a dávají budově působivý, proměnlivý vzhled. Již při výrobě je zajištěno, aby každý jednotlivý panel FX.12 byl jedinečný. Lehké zlomy plochy jsou vždy jiné a tím je možné i na velkých plochách dosáhnout charakteristický asymetrický vzhled. Vzniká tak jedinečná a fascinující hra světla a stínů. Nepravidelné zlomy plní kromě estetického rovněž účel funkční: panely jsou tím dodatečně vyztužené. To znamená, že při stejné tloušťce materiálu mají panely FX.12 oproti hladkému plechu větší tuhost.Údaje o stavbě:
Architekt: Bauunternehmung Dipl.-Ing. Walter Frey GmbH
Materiál: Fasádní panel FX.12/ PREFALZ
Barva: světle šedá P.10
Montážní firma: Roland Maurer, Silian
0 comments
add comment

Related articles