Novostavba kabin a zázemí fotbalového klubu Klánovice

Když krása, účelnost a funkčnost slouží sportu

Areál fotbalového klubu se nachází na východním okraji Klánovic vedle přírodního parku Klánovice–Čihadla. Šatny se zázemím fotbalového sportoviště vznikly podle návrhu studia 20-20-ARCHITEKTI pod taktovkou Ing. arch. Zdeňka Rychtaříka. Novostavba nahrazuje bývalé zázemí sporto- viště a je navržena pragmaticky s ohledem na provozní a funkční využití jednotlivých prostor jako jednoduchá dvoupodlažní kubická hmota s plochou střechou, ze které vybíhá jednopodlažní zázemí hřiště. "Směrem k herní ploše je fasáda maximálně prosklená a orámovaná konstrukcí tzv. tribuny. Ostatní fasády jsou plné s minimálním prosklením, s výjimkou východního horizontálního okna do kanceláře. Objekt je z většiny omítaný ve světle šedém odstínu, s vloženými dřevěnými poli z modřínových prken na jižní fasádě, která rámuje rastr ocelové konstrukce tribuny v antracitovém odstínu," vysvětluje koncept vzhledu budovy Zdeněk Rychtařík.V účelně navrženém interiéru najdete vše, co fotbalový klub potřebuje: několik šaten s umývárnami, posilovnu, klubovnu a kancelář, prostor pro rozhodčí i místnost s technologiemi. V přízemí objektu se dále nachází bufet se zázemím s výdejem přes okénko do krytého prostoru pod tribunou. Nechybí ani dostatek skladových místností pro potřebu údržby venkovních ploch areálu. Celý objekt je vytápěn a temperován plynovým kotlem, vybaven systé- mem vzduchotechniky s rekuperací a zpětným využitím šedé vody. Budova získává vodu z hloubkového vrtu a má provedenou přípravu pro střešní fotovoltaické panely, se kterými se počítá v budoucnu. Ing. Šimon Matějovský ze studia 20-20-ARCHITEKTI, jenž se na realizaci zázemí pro klánovický fotbalový klub ve spolupráci s designo- vým obchodem MONOBRAND spolupodílel, k architekto- nickému řešení vnitřku budovy dodává: "V interiérech se pohledově uplatňuje hrubost prefabrikovaných železo- betonových stropních panelů v kontrastu k jednolitým bílým omítkám s akcentem v podobě modrých dveřních výplní. Pohledově jsou řešeny i vnitřní instalace vzdu- chotechniky. Interiér dotváří vypínače a zásuvky berker Q.3 v antracitové barvě, která koresponduje s barvou venkovní ocelové konstrukce tribuny."

Vypínače berker patří do portfolia společnosti Hager, která kromě interiérových koncových ovládacích prvků dodala kompletní řešení elektroinstalace pro novostavbu. Od rozváděčových skříní přes modulární přístroje pro bezpečné nakládání s energií až po pohybová čidla nebo venkovní zásuvky berker W.1 s vyšším krytím IP55. Thomas Grund, generální ředitel české pobočky Hager Electro, k výběru vypínačů dodává: "Vypínače berker Q.3 jsou jedny z našich architekty nejoblíbenějších vypínačů. Svůj téměř puristický vzhled a decentní barevnost doplňují ještě jednou žádanou vlastností, a tou je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Jedná se o vysoce kvalitní plast se speciální sametovou povrchovou úpravou. Jsou tedy překvapivě příjemné na dotek," vysvětluje Thomas Grund. A ještě jednu libůstku v interiéru šaten klánovického klubu můžete objevit: Speciální na míru vyrobený vypínač s potiskem loga AC Sparta Praha. Thomas Grund, sám velký fotbalový fanoušek, který se aktivně v klubu podílí na práci s mládeží, k tomu dodává: "Chtěli jsme, aby děti dnes a denně měly na očích, kam až se svou pílí a poctivým tréninkem mohou vypracovat. Je to takový vtípek, hecnutí pro naše mladé hráče," usmívá se Thomas Grund. Vypínač s na míru vytvořeným potiskem vznikl v rámci zakázkového výrobního programu Hager Manufaktura. "Vyslovte téměř jakékoliv přání na vzhled vypínače a Hager Manufaktura vám jej splní. Nejen potisk vypínače, ale možný je i jakýkoliv RAL barevný odstín, gravírování, použití speciálních materiálů včetně drahých kovů nebo netradiční povrchové úpravy. Díky tomuto zakázkovému výrobnímu programu můžete mít vypínač jako nikdo jiný. A jeden takový speciální teď má fotbalový klub tady v Klánovicích," uzavírá Thomas Grund.

Nové zázemí pro FK Klánovice je důkazem, jak velké věci dokáže podpora Hlavního města Prahy a místní samo- správy, zadání projektu kvalitní architektonické kanceláři a podaná pomocná ruka ze strany zainteresovaných firem. Výsledkem je kvalitní, nápaditá, dokonale funkční stavba, která díky své nadčasovosti a promyšlenému provedení má ambici nejen sloužit dlouhé desítky let klánovickému klubu, ale stát se i příkladem hodným následování pro ostatní. "Mám radost, že nové zázemí bude sloužit několika generacím především dětí a mladých hráčů, kteří se i díky skvělému zázemí budou "na fotbale" cítit dobře, budou na tréninky chodit rádi, hýbat se a sportovat. A o to jde v první řadě," uzavírá Ing. Alena Kolovrátková, starostka městské části Praha–Klánovice.Autoři architektonického návrhu: 2020 architekti s.r.o. | Ing. arch. Martin Šafránek, Ing. arch. Zdeněk Rychtařík, Ing. Šimon Matějovský
www.2020architekti.cz 
www.hager.cz/vypinac
www.monobrand.cz

Foto: David Raub: www.luminum.cz,
Filip Šlapal www.filipslapal.cz
0 comments
add comment

Related articles