Kulatý svět aneb Kolem dokola kulatých vypínačů Berker

Publisher
Tisková zpráva
01.03.2016 15:25
Hager Electro s.r.o.

Historie vypínačů Berker se začala psát již v roce 1919, kdy si bratři Robert a Hugo Berkerovi založili továrnu v německém městě Schalksmühle. Sázka na německou kvalitu v kombinaci s odvážným designem se vyplatila: ohlédněte se s námi do historie a vychutnejte si krásu dobových historických vypínačů Berker – vypínačů, které sbírají úspěchy a ocenění již téměř celé století…

1919
Ve světě vypínačů:  S tímhle to celé začalo: na samém počátku stál tento otočný vypínač z dílny bratrů Berkerových. Už tehdy vynikal jednoduchým designem a funkčností.
Ve světě designu: Mies van der Rohe - židle MR 10 byla speciálně navržena a vyrobena pro Weissenhof Estate ve Stuttgartu.


 
1928
Ve světě vypínačů: Forma následuje funkci - v době, kdy výtvarná škola Bauhaus akcentovala tuto filozofii, inspirovali se bratři Berkerové při vývoji produktů u známého architekta Louis Henriho Sullivana. Funkční design, neokázalost a solidní technika - to byla poznávací znamení vypínačů Berker v tomto období.
Ve světě designu: Toto není jen schodiště, ale manifest své doby: točité schodiště ve ville le Corbusier Savoye (1928 – 1931).


 
1930
Ve světě vypínačů: Vypínače Berker splňovaly už v této době vše, co by měl nadčasový produkt mít. A nesmrtelnými se opravdu staly...
Ve světě designu: Třicátá léta znovuobjevila křehkou krásu skla. (H. TH Baumann - práce se sklem, ve vlastnictví Nových sbírek, Mnichov).


 
1939
Ve světě vypínačů: Otočný vypínač z černého bakelitu byl ikonou své doby.
Ve světě designu: Zaoblené tvary si našly cestu i do minimalistického vozu Citroën C2, známého pod přezdívkou „kachna“.


 
1948
Ve světě vypínačů: Voděodolné vypínače se tradičně vyráběly z odlitků pryskyřice nebo porcelánu. Otočné vypínače Berker odlévané z plastu představovaly tehdy skutečně revoluční přístup. Plastové vypínače se osvědčily natolik, že jejich konstrukční prvky byly ponechány bez jakýchkoliv změn po celá desetiletí.
Ve světě designu: Stejně nadčasové jako v době svého vzniku: hodiny od švýcarského architekta a designéra Maxe Billa.


 
1957
Ve světě vypínačů: K tomuto typu vypínače byly nabízeny barevné kryty, přezdívané po známém bělorusko-francouzském malíři „Chagall“.
Ve světě designu: Bezpečné a kulaté všude kolem vás: „Ball Chair“ v roce 1962 navrhl designér Eerio Aarnio pro svůj byt.


 
1965
Ve světě vypínačů: Možná to bylo jen otázkou času, možná politickým klimatem, to nám dnes jen těžko někdo vysvětlí. Co bylo ale jisté, že v polovině šedesátých let éru kulatých vypínačů vystřídaly hranaté. S kulatým vypínačem se Berker dočasně rozloučil.
Ve světě designu: V sedmdesátých letech patřily kulaté brýle k uniformě intelektuálů.


 
1980
Ve světě vypínačů: Kruh uvnitř čtverce? Berker přichází s další zvláštností, ideálně zapadající do tehdejšího industriálního prostředí osmdesátých let.
Ve světě designu: Sbohem purisme, vítáme memphis. Postmoderní design, jako např. konvice 9093 od Michaela Gravese, přispěl k hravé a barevné atmosféře let osmdesátých.


 
1985
Ve světě vypínačů: Tradiční kulatý vypínač, ale tentokrát se skleněným povrchem. Vypínač Berker Serie Glass byl stylovým můstkem mezi dvěma érami.
Ve světě designu:  „Palais Bulles“ jeskyně pro moderního a šik muže od architekta Antti Lovaga.


 
1996
Ve světě vypínačů: S jednoduše vyměnitelným dekorativním kroužkem otevírá Berker další možnosti kombinací a designů.
Ve světě designu: Vypadá jednoduše, ale ve skutečnosti potřebovalo tři roky vývoje, aby bylo dokonalé. Světlo Random ze skleněných vláken a pryskyřice od Bertjana Potse.


 
1999
Ve světě vypínačů: Berker Serie 1930 představuje návrat ke kořenům. Hodí se zejména pro interiéry navržené ve stylu klasické moderny. Pod retro zevnějškem ovšem naleznete nejmodernější přístrojovou techniku.
Ve světě designu: V roce 1999 zažil světovou premiéru Apple iPod s rolovacím kolečkem.


 
2012
Ve světě vypínačů: Historie kulatých vypínačů pokračuje. S příchodem spínačů Generace R. se obrazně řečeno kruh uzavřel.
Ve světě designu: Důkazem toho, že kulaté tvary nevyjdou nikdy z módy, je i nový Volkswagen Beetle z roku 2012.Od roku 2010 spadají vypínače Berker do portfolia společnosti Hager. Jsou k dostání ve formě přístrojů nejen pro klasickou instalaci, od běžných zásuvek, přes datovou techniku, žaluziové spínače, stmívače, pohybová čidla, až po termostaty, ale také v bezdrátové variantě Berker.Net, případně v podobě inteligentní elektroinstalace KNX.

Společnost Hager se sídlem ve francouzském Obernai je více než 60 let specialistou na elektrické instalace v bytových a komerčních objektech. Česká pobočka Hager Electro v roce 2015 oslavila 20 let svého působení v České republice. O české a slovenské zákazníky se stará tým obchodních, technických a marketingových specialistů. V roce 2016 zahájí činnost svého vlastního designového showroomu, který bude otevřený odborníkům z řad architektů i široké veřejnosti.
0 comments
add comment

Related articles