Architektura pro všechny: Open House Praha 2021 připomíná 150. výročí narození Jana Kotěry

Publisher
Tisková zpráva
04.08.2021 14:35

Sedmý ročník festivalu Open House Praha se letos uskuteční ve dnech od 2. do 8. srpna 2021. Vedle množství doprovodných akcí se návštěvníkům v posledních víkendových dnech otevře 80 běžně nepřístupných budov a dalších prostorů, jejichž seznam je zveřejněn na webových stránkách festivalu. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.

 „Architektura pro všechny“ – tak zní motto akce, jejíž organizátoři se zasazují o to, aby prohlídky budov byly přístupné široké veřejnosti včetně rodin s dětmi a osob se zrakovým a sluchovým postižením. Letošní ročník festivalu proběhne v duchu 150. výročí narození významného českého architekta Jana Kotěry. ​„Mám radost z toho, že se nám do programu podařilo zapojit několik Kotěrových známých pražských staveb. Vedle Laichterova domu na Vinohradech a Trmalovy vily ve Strašnicích tak nově pozveme návštěvníky do Vršovické vodárny v Michli, o jejíž otevření v rámci festivalu Open House Praha jsme řadu let usilovali,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Doprovodné akce k tomuto jubileu budou pokračovat i po skončení festivalu. Podílí se na nich mimo jiné známý historik architektury Zdeněk Lukeš. „Jan Kotěra (1871–1923, pozn. red.) je považován za zakladatele české moderní architektury. Absolvoval vídeňskou uměleckou akademii u profesora Otto Wagnera. Byl nejen architekt, designér a urbanista, ale věnoval se také scénografii a vyučoval na pražské umprum a AVU, kde propagoval moderní trendy v architektuře. K jeho klíčovým stavbám ve stylu moderny patří muzeum v Hradci Králové, Laichterův dům, Mozarteum a vlastní vila v Praze nebo Národní dům v Prostějově. Málo se ví, že byl také jedním z mála českých architektů, kteří realizovali projekty v zahraničí,“ upřesňuje Zdeněk Lukeš.

Laichterův dům

V ulici Chopinova na Královských Vinohradech vyrostla v letech 1908 až 1910 jedna z klíčových staveb pražské architektonické moderny. Dům navrhl Jan Kotěra pro majitele nakladatelství Jana Laichtera, blízkého přítele T. G. Masaryka. Dominantním prvkem stavby je centrálně umístěný arkýř zakončený balkonem. Fasáda je pokryta různými typy strukturovaných omítek a režným zdivem. V přední části zvýšeného přízemí byly původně propojeny kancelářské prostory nakladatelství s velkým rodinným bytem prostřednictvím schodišťové haly, zdobené ornamentální malbou od Františka Kysely a vyřezávanými sovami, symboly moudrosti a vzdělanosti, které odkazují k životnímu poslání majitele domu. Druhé a třetí patro bylo vyhrazeno nájemním bytům se samostatným vstupem z průčelí. V roce 1937 bylo přistavěno čtvrté patro, respektující svým pojetím původní koncept členění fasády. Ve vnitrobloku za domem se nachází malá zahrada s vodním prvkem, která byla taktéž navržena Janem Kotěrou. „Dům byl projektován jako sídlo nakladatelství a tomu se měla přizpůsobit forma. Všechny místnosti byly navrženy tak, aby vyhovovaly potřebám a chodu nakladatelství – od momentu, kdy se vymyslí nějaká knížka, přes písárnu a místnosti editorů až po sazbu, to vše propojené výtahy se sklady, kde se nachází systém na skladování knih, dovezený až ze Štrasburku,“ doplňuje Štěpán Lars Laichter, spolumajitel domu a zároveň prapravnuk Jana Laichtera. Návštěvníci festivalu mohou letos zavítat nejen na prohlídku interiéru vily a zahrady, ale i na speciální komponovaný večer s tancem a večerní prohlídkou, který se uskuteční 4. srpna v rámci doprovodného programu festivalu Open House Praha 2021. Večer zahájí taneční představení Obrat konce z dílny choreografa Michala Záhory, které se odehraje v parku před Laichterovým domem. Tři krátké taneční obrazy se dotknou aktuálních otázek společné Evropy, její historie i současnosti. Následně proběhne prohlídka domu s jeho spolumajitelem Štěpánem Larsem Laichterem. Atmosféru tohoto jedinečného večera doplní koncert Chalupski.

Trmalova vila: moderna, secese i folklor

Malebná vilová čtvrť ve Strašnicích ukrývá nejeden architektonický poklad. Jedním takovým je i Trmalova vila, která byla postavena pro rodinu významného pedagoga a školního inspektora Františka Trmala. Stavba je ukázkou špičkové vilové architektury počátku 20. století a je jednou z prvních vil a domů, které v Praze Jan Kotěra navrhl. Rodina si přála vytvořit pohodlné moderní bydlení na tehdejší periferii velkoměsta, ale nechtěla se zříct půvabu a typických prvků venkova. Architekt tedy v návrhu domu a zahrady propojil anglickou modernu, secesní geometrii a slovanskou lidovou tradici a vzniklo tak venkovské sídlo s detaily lidové architektury, jako jsou malované štíty s folklorními ornamenty a lidovými rčeními nebo vyřezávané sloupky. Dojem anglické architektury dotváří vysoký krov, kónické komíny, náznak hrázděného zdiva i dispozice domu – rozdělení na reprezentativní místnosti v přízemí, soukromou část v patře a dvoupatrová schodišťová hala jako centrální prvek domu. V současné době v domě sídlí agentura a nakladatelství Foibos Books, která zde provozuje Kotěrovo centrum architektury a specializuje se na prezentaci a propagaci architektonického dědictví. V Trmalově vile se v neděli 8. srpna uskuteční také komentovaná prohlídka pro děti, která zábavnou a interaktivní formou o stavbě a architektuře prozradí více.

Vršovická vodárna v Michli

Vodárenský komplex, vybudovaný v letech 1906 až 1907 je tvořen věžovým a zemním vodojemem, přečerpávací stanicí a obytným domem. Vršovická vodárenská věž tvořila dlouhá léta významnou dominantu pražské čtvrti Michle. Stavba je provedena z režného zdiva s jemným dekorem kolem oken v nejvyšším patře, vrchol tvoří jako kalich tvarovaná vodárenská nádrž s geometricky členěným pláštěm. Vyznačuje se jednoduchou elegancí, která byla původně ještě zvýrazněna alejí topolů na přístupové cestě. Nad vchodem do věže je znak města Vršovic. Sloupky po stranách schodiště jsou zakončeny ozdobnými jehlanovitými věžičkami a dojem pevnosti věže umocňuje sokl z kamenného zdiva. Všechny objekty v areálu byly provedeny s důrazem na detail a v barevném souladu. Jednoduchost a funkčnost zde Kotěra povýšil na výrazový prostředek. K pražské vodovodní síti byla vršovická vodárna napojena až roku 1927. Jímací studně v Braníku totiž ležely v záplavové oblasti a po záplavách se voda z nich stávala závadnou. Vršovický vodovodní systém se tak stal pravděpodobně prvním vodovodním systémem v Československu, kde byla voda chlorována. Věžový vodojem fungoval až do roku 1975, dnes již svému účelu slouží pouze podzemní vodojem. V roce 2016 proběhla rekonstrukce celého památkově chráněného komplexu. V neděli 8. srpna se ve Vršovické vodárně rovněž uskuteční i prohlídka pro osoby se sluchovým postižením, která bude tlumočena do českého znakového jazyka se simultánním přepisem.

Stavby Kotěrových studentů

Jan Kotěra byl nejen významný architekt, ale i pedagog. Mezi jeho studenty patřili například Max Gerstl, Josef Gočár, Vilém Kvasnička nebo Otakar Novotný a některé jejich stavby bude možné na letošním festivalu Open House Praha o víkendu 7. a 8. srpna zdarma navštívit. Jde o palác ARA, Zengerovu transformační stanici / Kunsthalle Praha, Dům zemědělské osvěty, Štencův dům či ateliér po sochaři Janu Laudovi na Libeňském ostrově.

Projížďka historickou tramvají

Součástí doprovodného programu Open House Praha je i projížďka historickou tramvají, jejímž autorem je právě Jan Kotěra. Jízda proběhne ve společnosti známého historika architektury Zdeňka Lukeše, který projížďku doplní odborným výkladem. Projížďky se uskuteční nejen v rámci festivalu, ale i v průběhu dalších měsíců až do konce roku 2021. Informace o nových termínech budou k dispozici na: https://www.openhousepraha.cz/kalendar-akci/.

Open House Praha, jehož mediálním partnerem je vedle dalších i časopis INTRO, je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. Nábor dobrovolníků pro letošní ročník byl již zahájen. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím tohoto odkazu.

0 comments
add comment