kruh podzim 2022: K.Klaasse a A.Gebrian - zpráva z přednášky

Publisher
Petr Šmídek
10.12.2022 14:05
Czech Republic

Prague

Kamiel Klaasse
NL Architects

Kamiel absolvoval v roce 1995 známou nizozemskou univerzitu TU Delft a o 2 roky později založil spolu s Walterem van Dijkem, Pieterem Bannenbergem a Markem Linnemannem kancelář NL Architects. Dnes má ateliér mezinárodní složení a těší se pověsti jedné z nejinovativnějších kanceláří v zemi.
Přednáška se odehrávala v pražském CAMPu, kde jsem osobně ještě nebyl, ale můžu s klidným srdcem říct, že moje první návštěva nebyla poslední. Přednášku započal propagátor architektury Adam Gebrian, po chvíli se k němu připojil již zmiňovaný Kamiel. Nazval bych tento večer spíš jako rozhovor, než přednášku. Bylo zde totiž položeno mnoho otázek od publika, na které Kamiel odpovídal. Mluvil například o počátcích celého architektonického studia nebo o tom, jak vypadá nizozemská architektura. Vtipné bylo, že nikdy nedokázal odpovědět jednou větou, ale to je asi nemoc nás všech (i těch budoucích) architektů. V průběhu večera se mi do rukou dostalo portfolio NL Architects, kde mě ihned zaujalo jejich logo. Úpině jednoduché, ale přesné. Myslím, že kdyby do konverzace nevkročil A. Gebrian, otázek by bylo spoustu a ani by možná nezbyl čas na ukázku zrealizovaných projektů.
První projekt o kterém Kamiel mluvil se jmenuje Kleiburg. Jedná se renovaci panelákového komplexu v Amsterdamu. Cílem bylo oživit celý areál, vdechnout mu život. To se dosáhlo pomocí zdemolování některých hexagonálních paneláků, které byly nahrazeny komplexem menších budov, s větším soukromým. Problémem také bylo spousta malých průchodů, které byly nahrazeny většími a „bezpečnějšími". Celý interiér byl předělán pro pohodlnější bydlení.
Druhý projekt o kterém mluvil se mi asi líbil ze všech nejvíc. Stanice, která má jen jednu funkci - tepelný přenos. Ale přeci jenom se NL Architects povedlo z tohoto nudného objektu udělat toto. Stavba se nazývá WOS 8. Černá krabice s jedním oknem. Tedy vlastně dvě okna, když počítáme to ve střeše, kudy vytéká dešťová voda. Na venkovní straně můžeme nalézt atrakce, které na žádné jiné stanici nenajdeme - basketbalový koš a horolezeckou stěnu. Takže se z nudného objektu, který by pravděpodobně skončil jako stěna pro graffiti umělce, stal architektonický skvost.
Třetí stavba, co bych chtěl zmínit je Gym Hall v Utrechtu. Zajímavostí tohoto projektu jsou chybějící okna. Proč, ptáte se? Taky jsem byl překvapen odpovědí - prý aby na polonahé gymnastky nekoukali lidé zvenku. Okna jsou ale chytře nahrazena houbovitým tvarem budovy, který dává prostor pro průnik slunečních paprsků a ve dne tedy není potřeba svítit umělým světlem.
Celkově se mi přednáška moc líbila, jen bych byl možná radši, kdyby pokryl více projektů, než jen tři. Vím, že bylo málo času, ale i tak.
Filip Luňák

NL architects je holandská architektonická kancelária, ktorá bola založená v roku 1997. Jeho zakladatelia - Pieter Bannenberg, Walter van Dijk, Marek Linnemann a Kamiel Klaase - sú bývalí spolužiaci, ktorí študovali na technickej univerzite v Delfte, takže spolupracovali na projektoch ovel'a skôr, ako založili svoje vlastné štúdio. NL architects je jedno z najinovatívnejších architektonických štúdií, ktorí úspešne kombinujú premyslenosť konceptov s humorom. To dokazuje napríklad projekt Carstadt, cez ktorý na seba upriamili pozornosť ešte ako študenti. Ten inovatívnym spôsobom kombinoval obchodný dom a garáže v historickom centre Amsterdamu.
Dňa 1.12.2022 som sa v CAMPe v Prahe zúčastnil ich prednášky, na ktorú bol pozvaný jeden z jeho zakladatel'ov - spomínaný Kamiel Klaase. Celú prednášku pôsobil veľmi vyrovnaným dojmom, a vyzýval poslucháčov, aby sa ho nebáli hocikedy prerušiť a spýtať sa ho na hocičo.
Spomínal na svoje začiatky v architektonickom štúdiu. V roku 1997 agentúra NIA robila výstavu, na ktorú boli pozvaníaj mladí začínajúci architekti, a potrebovalĺ logo. NL je poznávacia značka Holandska, čo spravili oni, dali si pred to bodku. Klaase tvrdí, že v ich návrhoch sa snažia niečo modifikovať najmemej ako je to nutné. A návrh tohto jednoduchého loga považuje za jeden z ich najlepších návrhov vôbec.
Rovnako spomínal ako sa rola/úloha architekta v rôznych krajinách líši. Kým v Holandsku architekt je len jeden z mnoho mnoho "dielikovE, ktoré tvoria projekt, a jeho náplň práce je viac na koncepčnej úrovni, v Nemecku architekt je zodpovedný aj za jeho technické a statické návrhy. V Holandsku sa táto práca outsourcuje iným firmám, takže môžeme povedať, že architekt nemá takú kontrolu nad celým projektom.
Projekt, ktorý ma zaujal bola renovácia telocvične GYM HALL v Utrechte neďaleko Amsterdamu. Investor žiadal, aby budova nemala okná. Tvrdil že to má mnoho nevýhod. Táto časť Utrechtu, v ktorej sa telocvičňa nachádza, bol veľký vandalizmus. Mladí chlapci zvykli hádzať kamene a rozbíjať okná. Ďalej tvrdil, že skrz okná je pohl'ad dovnútra na sporo odeté telá (:D) a to nechcel. Veľká výzva pre architektov, ale oni to zobrali po svojom. Predsa neexistuje, aby budova nemala prísun denného svetla.
Čo spravili, akoby "odkrojili" a predsunuli vrchnú časť fasády a plynulo ju napojili do spodnej časti. To vytvorilo priestor na svetlíky po obvode stavby, a tým v sa v interiéri vytvorilo príjemné mäkké svetlo.
Záver prednášky sa niesol v uvol'nenom duchu. Adam Gebrian pozval poslucháčov (ktorí majú kuráž) na malé neformálne posedenie s Kamielom Klaasem po konci prednášky. Pozvanie som prijal a v úzkom kruhu sme sa ešte trochu porozprávali o architektúre ale aj iných bežných veciach.
Bernard Šmihuľa
0 comments
add comment

Related articles