Zlínský kraj chce více propagovat válečný památník na Ploštině

Publisher
ČTK
21.06.2009 19:05
Spain

Sevilla

Drnovice (Zlínsko) - Zlínské hejtmanství by chtělo zlepšit propagaci památníku obětem druhé světové války na Ploštině a lépe využít i jeho kulturní a vzdělávací možnosti. Ve spolupráci s obcí Drnovice, v jejíž blízkosti se nachází, i dalšími obcemi mikroregionu Ploština se jej proto bude snažit zatraktivnit a současně i představit turistům. Podle krajského radního Jindřicha Ondruše (KDU-ČSL) si plánované projekty na využití památky vyžádají náklady zhruba 6,5 milionu korun.
    "Ploština je pro nás významné místo v rámci Zlínského kraje, které odkazuje na válečné události, a jsme přesvědčeni, že by neměly zmizet z kolektivní paměti lidí," vysvětlil radní. Kraj proto bude usilovat například o modernizaci muzejní expozice, zřízení klidové zóny v areálu památníku a v neposlední řadě i o jeho propagaci pro cestovní ruch.
    Památník protifašistického odboje na Ploštině připomíná zavraždění obyvatel valašské osady a její vypálení nacisty v samém závěru druhé světové války. Postaven byl před více než třemi desítkami let a nedávno prošel zásadní rekonstrukcí. Stavbaři během ní opravili škody, které na něm zanechal zub času, současně z něj zmizely i symboly komunistického režimu - pěticípá hvězda, srp a kladivo.
    Kraj se nyní společně s obcemi mikroregionem Ploština bude finančně podílet nejen na jeho údržbě, ale také na dalším rozvoji památníku. Společně se pro něj pokusí získat i finanční dotace z evropských zdrojů.
    Zaniklá pasekářská osada Ploština ležela mezi obcemi Drnovice a Vysoké Pole. Nacisté ji vypálili za to, že její obyvatelé za války pomáhali partyzánům, v plamenech tehdy našlo smrt 24 lidí. Po válce zde sice bylo postaveno několik nových domů pro pozůstalé, každodenní život se tam však nevrátil už nikdy. Dominantou celého místa je památník obětem druhé světové války, tragédii z 19. dubna 1945 připomíná kaple se jmény všech zavražděných obyvatel osady.
0 comments
add comment

Related articles