Zlínská radnice s krajem přemění baťovský domek v muzeum

Source
Jana Mokrejšová
Publisher
ČTK
20.09.2006 12:15
Czech Republic

Zlín

Zlín - Zlínská radnice dokončuje přeměnu baťovského domku v centru města na muzeum představující styl bydlení za baťovské éry. Domek je součástí městské památkové zóny, návštěvníkům by se měl otevřít na začátku příštího roku. Město spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, jehož zřizovatelem je kraj. Odborníci po dokončení stavebních úprav domek vybaví dobovým interiérem, řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Irena Ondrová.

    "Domek by měl vypadat tak, jako by tam lidé žili, jen třeba právě odešli do práce nebo za zábavou. Měl by tam být dobový nábytek, nádobí i oblečení," řekla ČTK Ondrová. Objekt byl postaven ve 30. letech minulého století pro úřadníky firmy Baťa. Na jeho opravu, která by měla skončit v říjnu, dalo město skoro milion korun. Muselo se rekonstruovat například podmáčené zdivo nebo rozvody.
    Radnice vybrala dům v ulici Nad Ovčírnou také kvůli jeho ojedinělé poloze. Objekt stojí osamocen mezi vyššími budovami, dřívějšími baťovskými internáty. "Více tak vynikne než v zástavě baťovských domků jako je třeba Letná nebo Zálešná. Navíc leží na jakési pomyslné trase spojující významné stavby z baťovské éry," uvedla náměstkyně.
    Návštěvník by tak mohl projít od 21. budovy, takzvaného Baťova mrakodrapu, k Domu umění, který se má opět změnit na památník Tomáše Bati. "Dále by mohl jít do Kolektivního domu a rekonstruované Malé scény, jsou to ty nejcennější stavby meziválečné baťovské architektury," dodala Ondrová.
    Město nyní jedná s krajem o tom, kdo bude muzeum baťovského bydlení provozovat. Výdaje na roční provoz se odhadují na asi 450.000 korun, přesnou výši vyčíslí ředitel Muzea jihovýchodní Moravy. Předpokládá se, že pracovník muzea by v domku také provázel.
    Baťovské domky tvořily celé čtvrti, které vznikaly ve Zlíně zejména ve 30. letech minulého století pro ubytování pracovních sil rychle se rozvíjejících Baťových závodů. Typickým rysem jsou cihlové fasády. Tvoří většinu městské památkové zóny, kterou vymezují hranice města z roku 1939. Patří do ní asi 1750 objektů v částech Letná, Lazy, Podvesná, Zálešná, Díly a tovární areál v centru Zlína. Žije v nich asi 30.000 ze zhruba 78.000 obyvatel města.
0 comments
add comment

Related articles