Žerotínovo náměstí v Brně začíná zdobit malba symbolizující různorodost

Publisher
ČTK
02.06.2023 07:05
Czech Republic

Brno


Brno - Dlažbu okolo takzvaného Bílého domu na Žerotínově náměstí v Brně začíná zdobit velkoplošná malba. Umělci Patrik Antczak a Jakub Jahn tam vytváří dílo s názvem Vidím plno dobrých lidí, které má symbolizovat různorodou společnost, potěšit děti a zapojit do veřejného prostoru lidi. Namalované postavy ponesou barevné transparenty ve tvaru bublin, do kterých mohou děti i dospělí psát vše, z čeho mají v životě radost, řekli dnes novinářům umělci.


"Lidé si vzájemně pomáhají, starají se o své rodiny, setkávají se s přáteli, pracují na svých snech. Tyto pozitivní stránky lidstva chceme prostřednictvím malby vystihnout. Zachycené postavy budou reprezentovat různé skupiny a typy lidí, od těhotné ženy přes sportovce až po handicapované. Chceme náměstí zaplnit spokojenými lidmi, kteří se vyšli podělit o radost s druhými," řekl Jahn.

"Zároveň jsme nechtěli vepisovat hesla a působit agitačně, proto jsme se rozhodli, že necháme lidi, aby napsali, co jim dělá radost. Navíc to udělají křídou, která se po dešti smyje, a může tam být zase něco jiného. Takhle bude naše malba pořád žít a obnovovat se," popsal Antczak.

Umělci začali malovat v úterý a práce jim potrvají minimálně do neděle. "Takový byl plán. Ale myslím, že to bude déle. Pomáhají nám sice dobrovolníci, ať už studenti uměleckých škol, nebo děti z místní školy, ale jsme ve veřejném prostoru. Z jedné strany je škola, z druhé poliklinika, takže je tady samozřejmě rušno a musíme tomu práci přizpůsobovat. Pro mě je to navíc nová zkušenost, protože jsem maloval dosud vždy na stěny, kde jsem si to načrtnul podle promítače. Tady to nejde, ale záměrně jsem zvolil jednodušší tvary a postavy," dodal Antczak.

Umělci malují protiskluzovou barvou určenou na zem, která se využívá i ke značení silnic a měla by vydržet několik let. Pracují s fialovou, modrou, žlutou, oranžovou a béžovou a chtějí použít i nanotechnologický nátěr, který čistí chemikálie ze vzduchu.

Na zkrášlení veřejného prostoru před Bílým domem Brno získalo loni na podzim od nadace Bloomberg Philanthropies grant 25.000 dolarů (přibližně 536.000 korun). Za organizací přihlášky, se kterou Brno vyhrálo, realizací výtvarné soutěže i samotného díla stojí Centrum pro středoevropskou architekturu. Za město je partnerem turistické a informační centrum TIC Brno.

Součástí projektu je i úprava zeleně, která vznikla ve spolupráci s krajinářskou architektkou Evou Wagnerovou a městskou částí Brno-střed. "Vznikly asymetrické chodníčky, které se vinou od kavárny až po polikliniku a navazují na malby na dlažbě. Změnou je také ostřihání keřů před poliklinikou do tvaru vlnek," doplnila mluvčí Brna-střed Kateřina Dobešová. Snahou umělců je, aby chodníčky spolu s malbou vytvořily stezku jako hrací prvek pro děti.

Slavnostní představení projektu lidem je naplánované na 20. června. Předcházet mu bude výtvarný workshop, kde chtějí autoři mluvit o důležitosti pozitivní psychologie a následně spolu s dětmi i jejich rodiči dopsat či dokreslit prázdné cedule a transparenty.
0 comments
add comment

Related articles