Zájemci mohou na ČVUT pomoct se stavbami pro Haiti

Publisher
ČTK
29.11.2020 08:15
Praha – Nový vzdělávací program pro nadšence techniky a projektování staveb nabízí Centrum pro mezinárodní rozvojové projekty při Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT). Zájemci se v programu dozví, jak se navrhují budovy pro klimaticky a kulturně odlišné regiony. Letošní první ročník se tematicky zaměří na pomoc s projekty staveb v jedné z nejchudších zemí světa, na karibském Haiti. Akce se bude konat on-line formou od 4. do 6. prosince. ČTK o tom informovala mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.


Do programu se podle ní mohou zapojit jak studenti vysokých škol, tak i další zájemci o techniku, včetně seniorů. Přihláška je k dispozici na webu Centra pro mezinárodní rozvojové projekty. Účastníci nezbytně nemusí mít ani technické znalosti.

Pro letošní rok pořadatelé vybrali k řešení projekt organizace Praga-Haiti. Účastníci programu se nejdřív seznámí se základy designu budov v klimaticky a kulturně odlišných zemích. Pak se budou zabývat návrhem budov pro oblast Haiti, kde je omezená dostupnost stavebního materiálu, a návrhem zázemí pro projekt vrtání studní v této chudé zemi.

Právě vrtání studní na pitnou vodu na Haiti je cílem rozvojového projektu Praga-Haiti, jehož zástupci se snaží Haiťanům postupně předávat znalosti techniků z Česka. "Velikým úkolem pro úspěšný rozvoj projektu je vybudování vlastní soběstačné základny na Haiti, která poskytne pracovníkům nejen útočiště, ale také dílnu na opravu vrtařské techniky, kancelář pro další rozvojové organizace v oblasti či prostor pro malé učiliště," řekl architekt Praga-Haiti Petr Vacek. Účastníci vzdělávacího programu s tím podle něj budou moct pomoci.

Haiti je nejchudší zemí západní polokoule. V lednu 2010 ho zasáhlo zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály, které bylo podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) šestým nejtragičtějším v historii. Zemřelo 217.000 lidí a na 300.000 dalších osob se zranilo. Zničeno nebo vážně poškozeno bylo na 250.000 obytných domů a 30.000 komerčních budov. Asi dva miliony lidí, tedy pětina obyvatel přišla o domov. Po zemětřesení vypukla na ostrově epidemie cholery, která se stala nejhorší epidemií cholery v novodobé historii – vyžádala si na Haiti zhruba 10.000 obětí.

Centrum pro mezinárodní rozvojové projekty při ČVUT je platforma odborníků z různých oborů pro podporu vzdělávání a spolupráce v mezinárodních projektech, které mají pomáhat rozvoji chudých zemí. Jeho hlavním cílem je zkvalitnění projektu českých organizací v zahraničí. Pořádá také přednášky o technických aspektech humanitárních projektů a letní školu. V současnosti nabízí také on-line přednášky pro střední školy.
0 comments
add comment