Vznik satelitů mohou obce regulovat územními plány

Publisher
ČTK
17.05.2007 17:10
Czech Republic

Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy - Nekontrolovatelnému růstu satelitních celků mohou obce zabránit pomocí územních plánů. Při posuzování stavebních záměrů by si měly dát pozor mimo jiné na to, jaké zvýšení počtu obyvatel nová zástavba přinese, zda navazuje na urbanistickou strukturu obce nebo nakolik změní její siluetu, řekl na dnešním semináři v Mníšku pod Brdy Ivan Vorel z Fakulty architektury ČVUT.
    Přihlížet by se podle něj mělo i k tomu, zda plánovaný celek obytných budov příliš nezmění krajinný ráz nebo jaké jsou možnosti dopravní obsluhy v regionu. Další důležitou podmínkou je to, zda je na očekávaný nárůst počtu obyvatel připravena vybavenost obce, například školy nebo prostory pro volný čas.
    "Nově zakládané celky nízkopodlažní obytné zástavby v příměstské zóně měst jsou často výsledkem procesu neřízené suburbanizace," řekl Vorel. Investor podle něj sežene levné pozemky, požádá obec o změnu územního plánu a tam, kde se s tím původně nepočítalo, postaví klidně 250 rodinných domů.
    Podobná situace nastala například v Klínci u Prahy, řekl ČTK tamní zastupitel, herec a moderátor Vladimír Čech. Minulé obecní zastupitelstvo podle něj schválilo masivní rozšíření obce. Počet jejích obyvatel se má z nynějších asi 450 rozšířit na 750 až 800 lidí. "Znamená to výrazný zásah do života obce. Už se s tím ale nedá nic dělat, je schváleno rozšíření územního plánu i územní rozhodnutí," poznamenal Čech. Jedinou možností podle něj je pokusit se minimalizovat škody, které to přinese.
    V Klínci se už podle Čecha projevil nedostatek vody, v nové zástavbě chybí občanská vybavenost. Minulé zastupitelstvo zrušilo školu, v její budově chce nynější vedení obce otevřít alespoň školku.
    Dita Hánová bydlí v satelitním městečku ve Vraném nad Vltavou. Klady tohoto způsobu bydlení podle ní převažují nad nedostatky. Vadí jí jen špatná dopravní dostupnost nebo nedostačující obchody. Na druhou stranu to vyvažuje příjemné životní prostředí, vstřícné vedení obce nebo dobře fungující škola.
    Vedoucí odboru životního prostředí středočeského krajského úřadu Jaroslav Obermajer řekl, že změny územních plánů vyplývající z nového stavebního zákona jsou příležitostí k diskusi o využití prostoru v kraji. Zkušenosti z 90. let totiž ukazují, že tehdejší samosprávy podcenily územní plánování. Zejména v nejbližším okolí Prahy začaly masivně vznikat satelitní celky a zdejší obce už pociťují nedostatek míst ve školách, mají nevyhovující infrastrukturu, nemají peníze na nové silnice.
    Seminář Problematika satelitních městeček a čtvrtí pořádalo Centrum ekologické výchovy Zvoneček při Českém svazu ochránců přírody ve Vraném nad Vltavou. Akce se zúčastnilo přes 50 starostů, obecních zastupitelů, členů stavebních komisí a komisí životního prostředí ze Středočeského kraje i několik odborníků z řad veřejnosti.
5 comments
add comment
Subject
Author
Date
Územní plán
palmexman
17.05.07 08:19
Kvalitní developer
Ondra
18.05.07 11:27
Osvěta
Pavel
30.05.07 07:31
Zatím je to spíše naopak
Bubák
31.05.07 06:15
show all comments